107,6 FM

NBP: panika związana z koronawirusem niesie ryzyko osłabienia koniunktury

Panika związana z epidemią koronawirusa niesie ryzyko osłabienia koniunktury - mówił w środę na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jego zdaniem stabilizacja stóp procentowych jest właściwą strategią.

"Na pewno koronawirus przynosi jedno, a raczej epidemia koronawirusa, a raczej panika związana z epidemią koronawirusa, tak by trzeba było powiedzieć - (...) niesie ze sobą pewne ryzyka osłabienia koniunktury. Jakie? W jakim zakresie, czy poważne, czy przejściowe (...), czy głębokie, to jest naprawdę trudno powiedzieć w tej chwili" - powiedział Glapiński.

Dodał, że koronawirus to tylko jedno z ryzyk, bowiem są też inne. "My przewidujemy spadek koniunktury dalszy w krajach sąsiednich, w całej Europie i w Stanach. Ale na ile to osłabienie koniunktury będzie się pogłębiać, to trudno w tej chwili powiedzieć. Decyzja Fedu z dnia wczorajszego pokazuje, że oni też biorą to pod uwagę" - mówił szef NBP.

Prezes banku centralnego pytany był, jak Rada będzie reagować na sytuację, w której rynek wycenia ścieżkę obniżek stóp procentowych w Polsce, także na posiedzeniu w maju. "Spokojnie na pewno" - zapewnił Glapiński. Dodał, że wcześniej rynek wyceniał też prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych. "A my spokojnie analizujemy sytuację i podejmiemy właściwe decyzje w stosownym czasie" - poinformował.

Podkreślił, że RPP nie podejmuje żadnych pochopnych decyzji, planuje przynajmniej kilka kwartałów do przodu. "Na razie uważamy, że stabilność stóp jest najlepsza i to jest właściwa strategia stabilizująca całą sytuację" - powiedział prezes NBP.

Przyznał, że każdy kraj ma inną sytuację zarówno gospodarczą, jak i finansową oraz inne umocowanie organu odpowiedzialnego za stopy procentowe. W Polsce - wyjaśnił - NBP jest bezpośrednio odpowiedzialny za stabilność złotego i cen, a jeśli ten cel jest niezagrożony, to bank centralny może wspierać rząd. Inaczej jest np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie tąpnięcie na giełdach musiało się spotkać z reakcją Fed.

Glapiński ocenił, że w Polsce jest inna sytuacja niż na zachodzie Europy, jest wręcz idealna - mamy tempo wzrostu gospodarczego powyżej 3 proc., inflację dodatnią, "przejściowo trochę wyższą", która jednak się obniży.

Odnosząc się do obecnego poziomu inflacji prezes NBP powiedział, że "inflacja wynikająca z czynników popytowych, które podlegają działaniu polityki pieniężnej, nie budzi niepokoju". "Jeśli koronawirus zostanie opanowany, co zakładam nastąpi szybko (...), jeśli jest już szczepionka na ASF i zacznie być stosowana, jeśli nie będzie suszy, jeśli ceny energii będą bardziej stabilne, czy stabilniej lub wolniej będzie następował ich wzrost, to zejdziemy do normalnego poziomu. Na wszystkie te czynniki, które wymieniłem, my nie mamy wpływu polityką pieniężną" - tłumaczył.

"Te stopy będą stabilne, jeśli będzie tak, jak przewidujemy w projekcji, że wygaszą się te jednorazowe czynniki podażowe, te szokujące, te ceny administracyjne się ustabilizują i nie będzie żadnych niespodziewanych sytuacji" - powiedział.

Glapiński przypomniał, że wiele razy mówił, iż przewiduje stabilizację stóp procentowych, a jeśli nastąpią zmiany, to w dół. "Pojawiły się niespodziewane czynniki (...) i ten wskaźnik inflacji przejściowo ruszył w górę w pierwszym kwartale, w drugim prawdopodobnie. Ale potem sytuacja powinna się, według naszych projekcji, unormować i powinniśmy wrócić bardzo blisko środka celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc., co nie wymaga żadnej zmiany stóp" - dodał. Zaznaczył, że w związku z tym podtrzymuje wcześniejsze swoje opinie.

Prezes NBP ocenił także, że Polska gospodarka jak i jej finanse są w dobrej sytuacji. "Jesteśmy - egoistycznie mówiąc - w dobrej sytuacji. Polska ma dobrą sytuację gospodarczą i finansową" - podkreślił.

Glapiński dodał, że na naszą korzyść przemawia to, że polska gospodarka nie jest tak jak kiedyś tak bardzo zależna od gospodarki naszego zachodniego sąsiada, choć przyznał, że Niemcy i Unia Europejska są naszymi głównymi partnerami handlowymi.

"Nasi sąsiedzi niestety mają trochę trudniejszy czas, trzymamy za nich kciuki, żeby się poprawiło. Wszyscy jedziemy na tej samej łódce, choć nasze uzależnienie nie jest tak duże jak kiedyś od gospodarki niemieckiej i strefy euro, ale nadal to jest nasz podstawowy partner" - podsumował.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc. Ostatni raz RPP zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.

W komunikacie po posiedzeniu poinformowano m.in., że RPP zapoznała się z wynikami marcowej projekcji inflacji i PKB przygotowanej przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP. Uwzględnia dane i informacje opublikowane do 18 lutego br. "Zgodnie z marcową projekcją z modelu NECMOD roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,1-4,2 proc. w 2020 r. (wobec 2,1-3,6 proc. w projekcji z listopada 2019 r.), 1,7-3,6 proc. w 2021 r. (wobec 1,6-3,6 proc.) oraz 1,3-3,4 proc. w 2022 r. Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,5-3,9 proc. w 2020 r. (wobec 2,7-4,4 proc. w projekcji z listopada 2019 r.), 2,1-3,9 proc. w 2021 r. (wobec 2,3-4,2 proc.) oraz 1,8-3,7 proc. w 2022 r." - napisano.

« 1 »
 • seitz
  05.03.2020 07:36
  Pani Kidawa Błońska wypowiedziała się, że prezydent ma wpływ na wysokość cen w kraju poprzez Radę Polityki Pieniężnej i jej decyzje o wysokości stóp procentowych.
  Od dwudziestu lat nie słyszałem, żeby ktoś proponował niekonstytucyjne naciski na konstytucyjny organ RPP.
  Jeśli już w kampanii wyborczej nawołuje pani Kidawa Błońska do łamania konstytucji, to co będzie potem.
  doceń 0
 • CSOG
  17.03.2020 18:55
  Nie przeczytałem do końca artykułu. Nie musiałem. Zbyt zawiły. Wiem jedno, jeśli tak zwana finansjera obawia się załamania koniunktury, to oznaczać może tylko jedno: bankowcy również chcą dostać zastrzyk ( finansowy).
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama