107,6 FM

Włochy: Do 3 kwietnia bez Mszy św. i pogrzebów

Episkopat Włoch przyjmuje do wiadomości dekret prezydium Rady Ministrów zawieszający do piątku 3 kwietnia uroczystości cywilne i religijne, w tym pogrzebowe - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Włoską Konferencję Biskupów.

Włoski Kościół zapewnia o swej bliskości z całym społeczeństwem, stojącym w obliczu zagrożenia zdrowia, które ma wpływ na kraj. Stwierdza, że restrykcyjne środki zarządzone przez władze przyjmowane są z cierpieniem i trudnościami przez pasterzy, kapłanów i wiernych. Jednocześnie pragnie przyczynić się do ochrony zdrowia publicznego. Przepisy już wprowadzone przez niektóre diecezje zostały potwierdzone dla całych Włoch.

« 1 »
 • osimplex
  09.03.2020 15:47
  Kapłani w obozach koncentracyjnych odprawiali msze potajemnie, w Czechach i w innych krajach komunistycznych odprawiano msze w więzieniach, bo sobie nie wyobrażano życia bez eucharystii, a tchórzliwi Włosi zakazują ludziom dostępu do największych świętości?
  Masońskie działanie.
  Kiedy w Rzymie panowała epidemia dżumy pod koniec 6 wieku Grzegorz Wielki zarządził wielkie procesję przebłagalne zbierano się w kościołach a dzisiaj?
  Restauracje, bary, sklepy otwarte. I martwy Kościół...
  Odpowiedź Boga na pachamame....
  na Kult złotego cielca pod Górą Synaj Bóg odpowiedział bardzo jednoznacznie: wyniszczę ten naród
  doceń 29
 • Horowski
  09.03.2020 15:56
  Mieszkam w Rzymie od 20 lat i muszę powiedzieć, że niestety włoski episkopat się nie spisał: albo nie podjęto z nim konsultacji, albo w pełni zaakceptował dekret rządowy, który z całym poszanowaniem powagi sytuacji epidemiologicznej, mógł pozwalać na sprawowanie mszy pod pewnymi warunkami.
  Obecny dekret rządowy z 8 marca, art. 2, punkt v, mówi, że kościoły mogą pozostać dostępne dla wiernych, jeżeli jest zapewniona odległość ok. 1-1,5 m między poszczególnymi osobami i wykluczony bezpośredni kontakt fizyczny. Zabrania natomiast celebracji wspólnotowych, także pogrzebowych.
  A wystarczyłoby podjąć następujące kroki dla zagwarantowania mszy św.:
  1. Wyznaczyć w ławkach miejsca dla wiernych oraz oznakowane pola, które należy zostawić wolne pomiędzy wiernymi (np. oznakowane kolorową taśmą samoprzylepną)
  2. policzyć, ile ludzi może jednorazowo przebywać w kościele bez naruszania ustawowej "odległości bezpieczeństwa"
  3. Wyznaczyć msze w odpowim odstępie czasu
  4. Wietrzyć kościół pomiędzy mszami.
  Ale, niestety, łatwiej jest przyjąć rządowy zakaz jak objawienie i zbawienie i siedzieć cicho.
  doceń 32
 • Horowski
  09.03.2020 16:23
  Istniałaby jeszcze jedna możliwość: odprawianie mszy św. na zewnątrz, na placu przed kościołem, bo wówczas jeszcze łatwiej zachować bezpieczną odległość i nie ma potrzeby częstego wietrzenia pomieszczeń. Ale nie słyszałem, żeby rozważano taką możliwość. Znał ją natomiast św. Karol Boromeusz w XVI wieku, podczas zarazy w Mediolanie...
  doceń 28
 • spe
  09.03.2020 20:33
  "W obliczu tak wielu potrzeb duszpasterskich, tak wielu próśb ze strony kobiet i mężczyzn, grozi nam, że się przestraszymy, zamkniemy się w sobie w postawie lęku i obrony. I stąd bierze się również pokusa samowystarczalności i klerykalizmu, ograniczenia wiary do reguł i instrukcji, tak jak to czynili uczeni w Piśmie i faryzeusze w czasach Jezusa. Wszystko będzie dla nas jasne, uporządkowane, ale lud wierzących i poszukujących nadal będzie głodny i spragniony Boga. Powiedziałem już kilka razy, że Kościół wydaje się być szpitalem polowym. Tak wielu jest ludzi zranionych, którzy proszą nas o bliskość. Proszą o to samo, o co prosili Jezusa. Ale zachowując postawę uczonych w Piśmie czy faryzeuszów nigdy nie damy świadectwa bliskości" (Papież Franciszek)
  doceń 7
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama