107,6 FM

Dlaczego ten koronawirus jest groźniejszy niż wiele wirusów o znacznie wyższej śmiertelności?

Jeśli zwolennicy eugeniki mają senne marzenia, to SARS-Cov-2 jest urzeczywistnieniem tych snów.

Gdy dwa tygodnie temu napisałem komentarz odnośnie do ograniczeń w liturgii wprowadzonych we włoskich diecezjach i sprzeciwiłem się krytyce tych decyzji, mało kto spodziewał się, że tak szybko do zbliżonych restrykcji dojdzie w większości krajów Europy, również w Polsce. Drastyczne jak na europejskie przyzwyczajenia ograniczenia zgromadzeń są dziś obecne w prawie całej UE i nie tylko. Z ich respektowaniem przez poszczególnych ludzi i społeczności bywa różnie. Także w Polsce można jeszcze spotkać się z opiniami podającymi w wątpliwość sens tak daleko idących ograniczeń w sytuacji, gdy w całym kraju zdiagnozowano niespełna 300 przypadków zachorowania na COVID-19 (stan na środę wieczorem).

Dlaczego radykalne ograniczenia kontaktów są tak ważne już teraz? We wspomnianym tekście sprzed 15 dni podałem m.in informację o ilości ofiar śmiertelnych epidemii we Włoszech. Wtedy, po ponad miesiącu od wykrycia pierwszego przypadku zakażenia w Italii, było to niecałe 80 zgonów. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Gdy piszę te słowa, mam przed sobą opublikowane przed chwilą dane z Włoch odnośnie do ostatniej doby. W ciągu 24 godzin zmarło tam 475 osób zakażonych koronawirusem SARS-Cov-2. Od początku epidemii w tym kraju zmarło prawie 3 tysiące pacjentów z COVID-19.

Dlaczego COVID-19 jest groźniejszy niż wiele wirusów o znacznie wyższej śmiertelności?

Jeśli zwolennicy eugeniki mają senne marzenia, to koronawirus SARS-Cov-2 jest urzeczywistnieniem tych snów. Po pierwsze dlatego, że akurat ten patogen stosunkowo łagodnie obchodzi się z silnymi organizmami osób młodych i zdrowych, a jest śmiertelnym zagrożeniem dla ludzi w podeszłym wieku i schorowanych. Po drugie zaś, paradoksalnie, to, że w większości przypadków COVID-19 przebiega łagodnie, szalenie sprzyja błyskawicznemu rozprzestrzenianiu się epidemii, bo bardzo trudno wyizolować wszystkie osoby chore. W przeciwieństwie do wielu wirusów, które mają znacznie większą śmiertelność, ale zarażają nimi osoby z objawami. W ten sposób może szybko doprowadzić do przeładowania szpitali i sparaliżowania systemu ochrony zdrowia, co w konsekwencji odbije się również na pacjentach z innymi schorzeniami.

Przed nami weekend. Obowiązuje zakaz dużych zgromadzeń, ale nie wychodzenia z domu. Wielu korzysta z pięknej pogody, udając się na indywidualne spacery, wychodząc z psem czy na jogging. Warto rozważyć, czy w tym czasie nie byłoby lepiej zrezygnować z wyjść niekoniecznych, albo przynajmniej omijać najpopularniejsze miejsca rekreacji na świeżym powietrzu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że jeśli pogoda się utrzyma, to w weekend w popularnych parkach będziemy mieli tłumy indywidualnych spacerowiczów, którzy w efekcie utworzą potężne zbiorowiska. Nie popełniajmy tych samych błędów, które miały miejsce na południu kontynentu. Bądźmy mądrzy przed szkodą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • spe
  19.03.2020 07:24
  Jeśli się okaże, że również na płodność mężczyzn ma znaczący wpływ, to będzie podwójnie urzeczywistnieniem snów zwolenników depopulacji. Szatan nie żartuje, gdy składa propozycje ludziom...
 • Anonim (konto usunięte)
  19.03.2020 08:06
  Autorze - jaka eugenika. To jest akurat norma, ze bardziej na tego typu choroby są narażeni ci, co maja osłabioną odporność organizmu. Jedyna nauka z dzisiejszej sytuacji to fakt, że dziś większość osób musi stosować się do typowych zaleceń dla osób, które musza unikać zarażenia grypa, bo zwykła trzydniowa grypa dla nich może być śmiertelnie niebezpieczna.
  Wyciąganie daleko idące wnioski powoduje jednie kolejny medialny impuls do kolejne teoryjki spiskowej.
  A naprawdę nic takiego się nie dzieje, no może oprócz faktu, że w Polsce umierają osoby stosunkowo młode co też świadczy o tym, w jakim stanie mamy nasz system ochrony zdrowia.
 • magdas
  20.03.2020 18:12
  Do TOMASZALL - to Bóg jest Stworzycielem. Wszystko, co stwarza Bóg jest dobre. Szatan jednak deformuje stworzenia Boże, przez zwodzenie ich ku złu. To dzieje się w sferze duchowej, ale także psychicznej i fizycznej. W wiecznej szczęśliwości stworzenia nie będą sobie szkodzić, ale będą współdziałać ze sobą dla Dobra (Iz. 11; 6-9)
  doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama