107,6 FM

Szumowski mówi, kiedy spodziewa się efektów działań prewencyjnych

Mamy wybór - ograniczenie aktywności społecznej do minimum albo dziesiątki tysięcy chorych - mówi prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia w wywiadzie opublikowanym w piątkowej "Rzeczpospolitej".

Szumowski pytany ile osób w Polsce zachoruje, odparł, że "na pewno w najbliższych dniach zanotujemy ok. 1-1,5 tys. zakażeń". "Oczywiście w kolejnych dniach ta liczba będzie rosła, może do kilkunastu tysięcy. Liczymy jednak, że za tydzień, może dwa tygodnie efekt przyniosą nasze działania prewencyjne, jak zamknięcie szkół, przedszkoli czy galerii handlowych i liczba nowych zakażeń wyhamuje" - dodał.

W wywiadzie udzielonym "Rz" mówił o przygotowaniach do wzrostu zachorowań. "W sieci szpitali zakaźnych, którą właśnie uruchomiliśmy, mamy 10 tys. łóżek, z których 10 proc. to łóżka tzw. respiratorowe. Sieć oczywiście możemy rozszerzać. Jeżeli np. wypełni się szpital w Łomży, uruchomimy szpital w Białymstoku. W Warszawie, gdzie szpitalami zakaźnymi są Wojewódzki Szpital Zakaźny i Szpital Kliniczny MSWiA, potencjalnie możemy jeszcze wykorzystać Wojskowy Instytut Medyczny" - tłumaczył.

"Wspólnie z Agencją Rezerw Materiałowych na bieżąco wysyłamy środki ochrony osobistej do szpitali zakaźnych. Tylko w tym tygodniu każdy szpital zakaźny otrzymał po tysiąc sztuk masek i tysiąc sztuk kombinezonów. Taki sam sprzęt trafia do stacji ratownictwa medycznego" - poinformował.

Tłumaczył, że "najwyższej klasy kombinezon chroniący przed skażeniem biologicznym czy chemicznym jest niewygodny, ale zdejmowanie go po trzech godzinach to błąd w sztuce". "Po pierwsze dlatego, że zmiana kombinezonu jest ryzykiem dla personelu. We Włoszech do zakażenia personelu najczęściej dochodziło podczas zmiany kombinezonu, do której potrzeba dwóch osób. Najlepiej go włożyć i zmieniać tylko rękawiczki do każdego pacjenta" - opowiadał. "Jak słyszę, że któraś izba przyjęć zużywa 100 kombinezonów na dobę, to mi włos na głowie staje. Konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban mówi, że na jednego pacjenta z Covid-19 powinniśmy dziennie zużyć pięć do dziesięciu kombinezonów" - dodał.

« 1 »
 • annaewa2
  20.03.2020 12:28
  Kombinezon trzeba zdjąć, by wykonać tak prozaiczne czynności, jak jedzenie i picie, albo skorzystanie z toalety. Może Pan Minister umie wstrzymać pęcherz moczowy na 3 godziny, ale nie każdy to potrafi, zwłaszcza kobiety.
 • dirk
  20.03.2020 16:34
  W życiu nie widziałem tak pustych dróg, ulic i sklepów, no może tylko w jedną niedzielę po śmierci naszego Papieża. Widać że Polacy potrafią wybrać, co jest ważniejsze, a co można odłożyć na bok. Takie powszechne zachowanie, jakieś świadome i racjonalne działanie niekoniecznie narzucane z góry, musi dać efekty o których większość krajów na świecie może tylko pomarzyć. Skala zakażeń i ofiar powinna być u nas o rząd wielkości mniejsza. Ci co z nas szydzili będą nam zazdrościć i zaczną nam się z szacunkiem kłaniać. I może nawet będą potrafili odróżnić prawdziwych autorów sukcesu od tych, którzy dotąd Polsce szkodząc, będą próbowali sobie przypisywać jakieś zasługi. To będzie wirus prawdy, w takich sytuacjach wszelkie kłamstwa i pozory biorą od razu w łeb.
  doceń 10
 • martenss30
  23.03.2020 21:19
  Utyskiwanie niczego nie zmieni;https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/03/nadciaga-szturm-na-anne-solidarnosc.html
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama