107,6 FM

Katowice: Sędzia zakażona koronawirusem

Zamknięty został budynek Sądu Rejonowego Katowice-Wschód po tym, jak u pracującej w tym gmachu sędzi potwierdzono zakażanie koronawirusem. Zaplanowane rozprawy zostały odwołane, a osoby, z którymi kontaktowała się sędzia, są poddanie kwarantannie.

Informację o wykryciu koronawirusa u sędzi oraz o podjętych w związku z tym decyzjach przekazało w poniedziałek PAP Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości. W związku z potwierdzeniem zakażania budynek sądu przy ul. Francuskiej w Katowicach został zamknięty. Decyzją sanepidu kwarantanną zostały objęte osoby, które miały bezpośredni kontakt z sędzią - poinformował resort.

"Pani sędzia 17 marca orzekała w trakcie rozprawy aresztowej, zaliczającej się do spraw pilnych. 18 marca zgłosiła Prezesowi Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach złe samopoczucie. Władze sądu niezwłocznie poinformowały o tym fakcie Państwową Inspekcję Sanitarną oraz wszystkich uczestników rozprawy, a także pracowników, którzy mogli mieć kontakt sędzią. Inspektor Sanitarny podjął stosowne procedury związane z zagrożeniem epidemiologicznym" – podało ministerstwo.

O zamknięciu gmachu przy ul. Francuskiej – także dla pracowników - zdecydowali prezes i dyrektor sądu. Wynajęto firmę, która ma zdezynfekować wszystkie pomieszczenia. Pozostałe czynności uzależnione są od decyzji inspekcji sanitarnej – podaje MS.

"Zaplanowane rozprawy zostały odwołane i nie będą przeniesione do drugiego budynku Sądu Rejonowego Katowice-Wschód, który znajduje się przy ul. Lompy. Podjęto taką decyzję, aby nie narażać znajdujących się tam osób na ewentualny kontakt z osobą potencjalnie zakażoną. Władze sądu są w stałym kontakcie z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Inspekcją Sanitarną" – informuje MS.

"Ministerstwo Sprawiedliwości dziękuje Prezesowi i Dyrektorowi Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach, Prezesowi i Dyrektorowi Sądu Okręgowego w Katowicach oraz Prezesowi i Dyrektorowi Sądu Apelacyjnego w Katowicach za szybką i profesjonalną reakcję, w tym podjęcie niezbędnych czynności mających na celu ochronę zdrowia i życia obywateli" – napisano w komunikacie.

Resort podkreśla, że w ubiegłym tygodniu do prezesów sądów apelacyjnych przekazano wykaz jednostek penitencjarnych wyposażonych w profesjonalny sprzęt do przesłuchań na odległość. Może on być wykorzystany do rozpraw aresztowych. Dotychczas był stosowany przy czynnościach procesowych prowadzonych przez sądy okręgowe z udziałem niebezpiecznych sprawców. Ponadto w każdym zakładzie karnym znajduje się sprzęt do wideokonferencji.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama