107,6 FM

Czy Żydzi nie mieli racji, chcąc skazać Jezusa za bluźnierstwo?

Nie kamienujemy Cię za dobry czyn, ale za bluźnierstwo, za to, że Ty, będąc człowiekiem, uważasz siebie za Boga. J 10,33

J 10, 31-42

Żydzi porwali za kamienie, aby Jezusa ukamienować. Odpowiedział im Jezus: «Ukazałem wam wiele dobrych czynów, które pochodzą od Ojca. Za który z tych czynów chcecie Mnie kamienować?»

Odpowiedzieli Mu Żydzi: «Nie kamienujemy Cię za dobry czyn, ale za bluźnierstwo, za to, że Ty, będąc człowiekiem, uważasz siebie za Boga».

Odpowiedział im Jezus: «Czyż nie napisano w waszym Prawie: „Ja rzekłem: Bogami jesteście?” Jeżeli Pismo nazwało bogami tych, do których skierowano słowo Boże – a Pisma nie można odrzucić – to czemu wy o Tym, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, mówicie: „Bluźnisz”, dlatego że powiedziałem: „Jestem Synem Bożym?” Jeżeli nie dokonuję dzieł mojego Ojca, to Mi nie wierzcie! Jeżeli jednak dokonuję, to choć nie wierzylibyście Mi, wierzcie moim dziełom, abyście poznali i wiedzieli, że Ojciec jest we Mnie, a Ja w Ojcu».

I znowu starali się Go pojmać, ale On uszedł z ich rąk. I powtórnie udał się za Jordan, na miejsce, gdzie Jan poprzednio udzielał chrztu, i tam przebywał.

Wielu przybyło do Niego, mówiąc, iż Jan wprawdzie nie uczynił żadnego znaku, ale wszystko, co Jan o Nim powiedział, było prawdą. I wielu tam w Niego uwierzyło.

Nie kamienujemy Cię za dobry czyn,  ale za bluźnierstwo, za to, że Ty,  będąc człowiekiem, uważasz siebie za Boga. J 10,33

Ewangelia z komentarzem. Czy Żydzi nie mieli racji, chcąc skazać Jezusa za bluźnierstwo?
Gość Niedzielny

Czy Żydzi nie mieli racji, chcąc skazać Jezusa za bluźnierstwo? Przecież tak nakazało im postąpić starotestamentalne prawo. Ich rozumowanie było proste: uważa się za Boga, więc bluźni. Nad czym tu dywagować? A jednak odpowiedź Jezusa każe się zastanowić jeszcze raz. Bo sprawa nie jest tak prosta, jak uważają chcący skazać Jezusa na śmierć. My też czasem wydajemy sądy. Surowe sądy. Wszystko dla nas jasne: ma być tak a tak, więc wszystko, co zdaje się wykraczać poza te ramy, można uznać za godne potępienia. Cała sztuka w tym, by przed wydaniem „skazującego wyroku” zbadać problem dokładniej; dostrzec odmienne racje, zwrócić uwagę na niuanse. Osąd, który wydajemy, nie biorąc pod uwagę tego, co nie pasuje do z góry przyjętych przez nas założeń, zawsze będzie niesprawiedliwy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • teofanes
    03.04.2020 11:22
    Żydowscy uczeni w Piśmie nie mieli racji, gorsząc się tym, że Pan Jezus mówił, iż jest Synem Bożym i że z Ojcem stanowi Jedno. Dlaczego? Dlatego, że w Starym Testamencie było dość wskazań za tym, że Bóg ześle Mesjasza. Były podane także okoliczności, w jakich On się pojawi. Gdyby Pan Jezus przyszedł do Greków czy Rzymian, ci mieliby prawo się gorszyć Jego mową, Żydzi natomiast NIE! Oni mieli dość znaków, by rozpoznać w Nim Mesjasza. Nie zrobili tego. Z uporu, z pychy, z zarozumialstwa, z tego, że uważali się za doskonałych znawców nauki Starego Testamentu, a nimi nie byli itd. Dlatego wina uczonych w Piśmie, faryzeuszy jest JEDNOZNACZNA. Oni nie mają dla siebie żadnego usprawiedliwienia. Dziś także jest wielu uczonych "w piśmie" ("doskonałych" teologów, zwłaszcza w szeregach duchownych), do których żadne słowa Pana Jezusa nie dotrą, choćby się jak wysilał. To oni doskonale wiedzą, co Bóg objawił i JAK TO NALEŻY INTERPRETOWAĆ. Niejaki Abascal powiedział nawet, że w czasach Jezusa nikt Jego mowy nie nagrał na dyktafon, więc nie wiemy co tak naprawdę powiedział. Zatem opieramy się na NASZYCH interpretacjach starożytnych tekstów i tylko te interpretacje obowiązują. To są ludzie hermetyczni, do których żadne słowa Boga nie dotrą.
    doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter