107,6 FM

Archidiecezja katowicka. Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej w czasie epidemii

Jeżeli po Wielkanocy stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, wszystkie I Komunie Święte aż do czasu ustania epidemii zostaną odwołane - wynika z zarządzenia abp. Wiktora Skworca.

Specjalny komunikat w sprawie m.in. Pierwszej Komunii św. został wydany dziś [25.03.2020]. Czytamy w nim, że do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmuje się zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizuje się dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi).

Po Wielkanocy rozpatrywane są dwa warianty, które zależą od sytuacji w kraju i stanu epidemii.

1) Jeśli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.

2) Jeśli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.

Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę. Jeśli jednak rodzice nie zdecydują się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.

Zgodnie z komunikatem duszpasterze archidiecezji katowickiej mają być w stałym kontakcie (jeśli nie osobistym, to telefonicznym lub mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwać się w ich opinie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama