107,6 FM

Katowice. Lekcja historii VR

Muzeum Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zachęca #zostańwdomu i zaprasza do wirtualnego zwiedzania swoich przestrzeni. Film można zobaczyć m.in. na Facebooku.

Po izbie pamięci kopalni „Wujek” w Katowicach oprowadza były górnik Antoni Gierlotka.

To prawdziwy świadek historii - uczestnik strajku w grudniu 1981 roku, podczas którego doszło do brutalnej pacyfikacji strajku przez siły milicyjne oraz pluton specjalny ZOMO. W jej wyniku śmierć poniosło dziewięciu górników.

Wirtualny kustosz prowadzi zwiedzających pod pomnik-krzyż obok kopalni, ale także tłumaczy młodym odwiedzającym, czym były kartki i dlaczego w stanie wojennym internowano opozycjonistów.

Jak przekonują przedstawiciele muzeum, film w technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) najlepiej oglądać w przeznaczonych do tego okularach. Jednak bez nich również możemy cieszyć się wirtualnym spacerem - "zwiedzać" można na smartfonie, tablecie czy monitorze komputera. Po przestrzeni ekspozycji można się wtedy "rozglądać", korzystając z kursora myszki (komputer) lub palca, jeśli oglądamy film na smartfonie.

- Zachęcamy do oglądania, a także wykorzystania naszego filmu w działaniach edukacyjnych - mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Film dostępny jest na Facebooku oraz kanale YouTube. W obu miejscach wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę "Śląskie Centrum Wolności i Solidarności".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama