107,6 FM

Abp Skworc do kapłanów: Budujmy Kościół naszej archidiecezji

Do trwania w duchowej wspólnocie i budowania Kościoła archidiecezji wezwał kapłanów metropolita katowicki. Abp Wiktor Skworc w specjalnym słowie na Wielki Czwartek, które trafi do wszystkich księży archidiecezji katowickiej, dziękuje za złożoną jałmużnę wielkopostną, która wesprze śląskie szpitale w walce z koronawirusem.

Z wiadomych względów nie spotkamy się dziś w tym szczególnym domu modlitwy w czasie Mszy Krzyżma Świętego" - pisze do księży abp Skworc. Informuje, że odnowienie kapłańskich przyrzeczeń także odbędzie się w późniejszym terminie. "Oddaleni, a jednak w duchowej wspólnocie i w bliskości naszego Pana, budujmy Kościół naszej archidiecezji" - wezwał kapłanów metropolita katowicki.

W liście dziękuje też księżom za złożoną jałmużnę wielkopostną, bo - jak pisze - to "konkretny gest solidarności i wyraz odpowiedzialności za tych, którzy, walcząc z epidemią i jej skutkami, potrzebują nie tylko naszego duchowego i modlitewnego wsparcia, ale i materialnej pomocy". Przypomnijmy, zebrane w ten sposób ofiary trafią na wsparcie śląskich szpitali.

"Bracia! Trwajmy na modlitwie, bądźmy ze Służbą Zdrowia i wszystkimi chorymi oraz ich rodzinami. Umacniajmy naszym duszpasterskim działaniem więzi rodzinne i społeczne; wnośmy w przestrzeń naszego oddziaływania nadzieję i pokój - pierwszy dar Zmartwychwstałego" - zachęca w liście hierarcha.

Zaleca, by szczególnie modlitwą otoczyć miasto Wodzisław i tamtejszy szpital oraz jego pracowników, ofiary wirusa.

Odpowiadając na liczne pytania ze strony kapłanów, metropolita katowicki odniósł się do stanowiska Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która przypomniała niedawno, że "w Wielki Czwartek i Wielki Piątek Komunię św. poza główną celebracją można zanosić jedynie chorym i umierającym, natomiast w Wielką Sobotę wyłącznie umierającym".

"Od tej zasady Stolica Apostolska nie dopuszcza wyjątków!" - wskazuje arcybiskup, dodając, że obowiązują obostrzenia prawne i zarządzenia władzy kościelnej. Podkreśla też znaczenie Komunii św. duchowej i zaleca formowanie wiernych "do ufności w realną moc łaski Bożej - uprzedzającej, wszechmocnej i bezwarunkowej; niezależnej - wskutek zaistniałej sytuacji - od naszej fizycznej obecności, lecz przyjmowanej z wiarą i miłością do Boga, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych i żadnych przeszkód, które mogłyby uniemożliwić dar Bożego obdarowania".

Arcybiskup Skworc przypomniał także, że w Wielką Sobotę nie ma tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Zamiast tego proponowany jest wiernym obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.

"W aktualnej sytuacji mamy więcej czasu, aby ściślej jednoczyć się z Chrystusem i razem z Nim poświęcać się Bogu za zbawienie ludzi" - wylicza arcybiskup. "Dokonuje się to na modlitwie i wtedy, kiedy stajemy przed ołtarzem - wobec pustego kościoła, niejako sam na sam z Chrystusem - i uobecniamy Jego ofiarę, aby ze źródła Miłości zaczerpnąć siłę i miłość pasterską do codziennego, jakże innego, choć nie mniej ofiarnego duszpasterzowania" - pisze metropolita.

"Nie może w naszym sercu brakować żywej wiary; pewności, że Pan jest z nami i nas wspiera!" - pisze do księży hierarcha. Podkreśla, że nie wolno księżom "zapominać o rzeczywistej obecności Chrystusa w sprawowanej liturgii (...), a także o uobecnianiu się w Eucharystii wielkich dzieł Boga, zwłaszcza Chrystusowej Paschy i Pięćdziesiątnicy".

"Trzeba kształtować serce szlachetne i wrażliwe na obecność i bliskość Pana, zauroczone Jego miłością i spragnione zjednoczenia z Nim" - zachęca braci w kapłaństwie metropolita katowicki. Na koniec pobłogosławił im na radosne świętowanie Paschy i zapewnił o duchowej bliskości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama