107,6 FM

Rośnie produkcja potencjalnego leku na Covid-19

Japońska korporacja Fujifilm ogłosiła w środę, że "znacznie podnosi" zdolności produkcyjne leku przeciwgrypowego fawipirawir (Avigan), który przechodzi obecnie testy kliniczne jako potencjalny środek w terapii pacjentów zakażonych koronawirusem.

Firma zamierza stopniowo zwiększać miesięczną produkcję leku do 100 tys. dawek potrzebnych do jednego cyklu leczenia w lipcu, czyli ok. 2,5-krotnie więcej niż na początku marca. Do września produkowanych ma być 300 tys. takich dawek - napisał Fujifilm na stronie internetowej.

W komunikacie dodano, że japoński rząd planuje zgromadzenie fawipirawiru potrzebnego na 2 mln cykli leczenia w ramach ogłoszonego 7 kwietnia kryzysowego pakietu gospodarczego. Korporacja Fujifilm jest również skłonna współpracować z innymi państwami po konsultacji z rządem Japonii.

Fawipirawir został opracowany jako lek przeciwko grypie, ale obecnie wiązane są z nim nadzieje w leczeniu zakażeń koronawirusem, który przejawia pewne podobieństwa do wirusa grypy. Lek jest obecnie podawany pacjentom z Covid-19 w ramach prób klinicznych, by ocenić jego bezpieczeństwo i skuteczność - napisano w komunikacie.

Pod koniec marca firma Fujifilm ogłosiła, że rozpocznie badania kliniczne III fazy dotyczące użycia fawipirawiru przeciw Covid-19 w Japonii. We Włoszech lek był stosowany eksperymentalnie w najbardziej dotkniętych epidemią regionach.

Badacze z Chin ocenili niedawno na podstawie prób klinicznych przeprowadzonych w miastach Wuhan i Shenzhen, że fawipirawir jest "bezpieczny i skuteczny" w leczeniu pacjentów chorych na Covid-19.

Fawipirawir został dopuszczony w Japonii w 2014 roku przy leczeniu grypy, jednak ze względu na skutki uboczne może być stosowany tylko w sytuacjach, gdy pojawiają się nowe epidemie, a inne leki okazują się nieskuteczne.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama