107,6 FM

Rzecznik Praw Dziecka apeluje do "nieużywanego" sumienia posłów

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zaapelował w środę o uchwalenie ustawy zaostrzającej prawo antyaborcyjne, ponieważ - jak podkreślał - dziecko to istota ludzka od poczęcia do 18. roku życia. Proszę o to w imieniu wszystkich dzieci - powiedział RPD.

Sejm zajął się w środę obywatelskim projektem, który zmierza do zaostrzenia prawa antyaborcyjnego (chodzi o wykreślenie z ustawy przesłanki, zgodnie z którą ciążę można przerwać ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu).

Głos podczas środowej debaty zajął m.in. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Przypomniał jeden z przepisów ustawy o RPD, zgodnie z którym instytucja ta stoi na straży praw dziecka. "Możecie sobie wymyślać przeróżne prawa, nawet prawo do rekreacji w czasie pandemii, ale prawo do życia i ustalenia tego kiedy to życie się zaczyna jest już określone" - podkreślił Rzecznik.

Zarzucił Sejmowi, że od 2000 r., kiedy uchwalono ustawę o Rzeczniku Praw Dziecka, nie dano tej instytucji odpowiedniego narzędzia, by stała na straży praw najmłodszych. "Dajcie go dzisiaj. Krótka ustawa, w godzinę - myślę - można ją przeprocedować" - zaapelował Pawlak.

Prosił też, by nie kierować obywatelskiego projektu do sejmowej "zamrażarki" (chodzi o nieprzedłużanie dalszych prac nad nim - PAP). "Już raz był zamrożony. Coś wyjęte z zamrażarki potem jest nieświeże. Możecie zrobić to dzisiaj" - zachęcał posłów RPD.

Odwołał się też do sumienia parlamentarzystów. "Na pewno macie sumienie - i osoby wierzące i nie posiadające tego daru, wszyscy macie sumienie. Ba - nawet jestem przekonany, że macie to sumienie bardzo czyste, w większości nieużywane, ale jeżeli już je użyjecie, szczególnie w czasie świąt, oktawy Wielkiej Nocy, to spójrzcie na siebie - i dzisiaj wieczorem i jutro rano i zapytajcie co zrobiliście z tym przepisem. Dzieckiem jest istota ludzką od poczęcia aż do 18. roku życia" - powiedział Pawlak.

"Sumienie czasem może być użyte po to, żeby pokazało prawidłową drogę dla was i dla nas wszystkich. Proszę o to w imieniu dzieci, wszystkich dzieci" - zaapelował RPD.

« 1 »
TAGI:
 • Anonim (konto usunięte)
  16.04.2020 08:38
  Czy RPD też woła o sumienie w wypadku pomocy finansowej rodzinom dotkniętym niepełnosprawnością od urodzenia? Szczególnie w wypadku dorosłych dzieci niepełnosprawnych, czyli dzieci które formalnie ukończyły 18 lat.
  doceń 1
 • karpik
  16.04.2020 09:46
  Dlaczego GN pisze o zaostrzaniu prawa a nie o zwiększeniu ochrony życia?
  doceń 2
 • AleksandraJ
  16.04.2020 09:56
  Dziękuję z całego serca Panu Rzecznikowi za te słowa!
  doceń 6
 • AleksandraJ
  16.04.2020 09:57
  Dodam, że jestem mamą niepełnosprawnego dziecka.
  doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama