107,6 FM

Archidiecezja. Dobrodaje poszukiwani

W najbliższych dniach rusza platforma internetowa #DobroDaj. To projekt Caritas Archidiecezji Katowickiej, którego celem jest pozyskanie wolontariuszy i aktywna pomoc potrzebującym.

Założenie jest proste: platforma #DobroDaj ma być przestrzenią spotkania osób potrzebujących pomocy z tymi, które chcą im pomagać. Wolontariusze będą nazywani "dobrodajami".

Aby zostać "dobrodajem" należy mieć skończone 18-lat i zarejestrować się na platformie Caritas. W zgłoszeniu trzeba określić m.in. co jest przedmiotem oferowanej pomocy i w jakim zakresie czasowym możemy tę pomoc świadczyć. – Zapraszamy każdą osobę dobrej woli. Na początek proponujemy pomoc na czas pandemii, czyli np. zrobienie zakupów, wykupienie recept czy rozmowę telefoniczną. Tych propozycji pomocy, które zaplanowaliśmy, jest znacznie więcej, ale siłą rzeczy musieliśmy je ograniczyć z uwagi na koronawirusa – tłumaczy Dariusz Długajczyk, koordynator projektu. Później pomoc może polegać na np. umyciu okien, sprzątaniu, czy po prostu spotkaniu przy kawie, herbacie.

Każdy z "dobrodajów" powinien się zarejestrować na platformie dobrodaj.pl. – Wymagane jest podanie imienia, nazwiska, daty urodzenia, maila i numeru telefonu, na który dostajemy SMS aktywujący konto. Dodatkowo należy wskazać parafię, z którą jesteśmy związani. Ta ostatnia opcja jest wymuszona przez obszar naszego działania: jako Caritas Archidiecezji Katowickiej jesteśmy zobowiązani do pomocy w granicach naszej diecezji – wyjaśnia D. Długajczyk.

Osoby potrzebujące pomocy również rejestrują się przez witrynę internetową. Oprócz tego powstał specjalny numer telefonu 533 144 898. Jeżeli potrzebujący nie ma dostępu do internetu, wystarczy, że wyśle sms o treści „pomoc”. Wolontariusz oddzwoni do tej osoby i  zarejestruje ją w aplikacji.

Zarówno wolontariusze-"dobrodaje", jak i potrzebujący pomocy, będą poddawani telefonicznej weryfikacji. – Chcemy przede wszystkim poznać motywację obu stron oraz zapewnić większe bezpieczeństwo użytkowników – precyzuje przedstawiciel Caritas.

Platforma startuje w najbliższych dniach. Akcja połączona jest z dystrybucją maseczek dla seniorów. Każda starsza osoba, która się zarejestruje może poprosić o jej dostarczenie. Przekazywane będą w specjalnych kopertach wrzucanych do skrzynek pocztowych. Pomoże w tej akcji Śląską Chorągiew ZHP.

Jak wskazują pomysłodawcy przedsięwzięcia, inspiracją do działania jest sługa Boży ks. Jan Macha, którego beatyfikację zaplanowano na październik. Ks. Jan Macha odważnie niósł pomoc w trakcie II wojny światowej rodzinom, które były w najtrudniejszej sytuacji ekonomicznej. Z tego powodu naziści oskarżyli go o działalność na szkodę III Rzeszy i skazali na ścięcie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama