107,6 FM

Rzecznik KEP: Parafie informują, ile osób może uczestniczyć w mszach i w nabożeństwach

Parafie dokonują wyliczeń i informują, ile osób może być w poszczególnych kościołach i kaplicach podczas mszy świętych i nabożeństw. Wiąże się to z nowymi przepisami mówiącymi, że w miejscach kultu religijnego może przebywać jedna osoba na 15 mkw. - poinformował ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W informacji przekazanej w poniedziałek PAP rzecznik podkreślił, że Kościół w Polsce od początku epidemii, w trosce o zdrowie i życie całego społeczeństwa, dostosowuje się do ograniczeń sanitarnych.

"Wytyczne w tych kwestiach przekazywał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, głos zabierało Prezydium KEP, biskupi diecezjalni wydawali dekrety" - przypomniał ks. Rytel-Andrianik.

"Bardzo dziękujemy księżom i wiernym za wykazanie się odpowiedzialnością za innych i dobro wspólne poprzez przestrzeganie rygorów sanitarnych dotyczących liczby uczestników mszy św. i nabożeństw, zachowania odległości 2 metrów między osobami w kościołach oraz obowiązkowego zakrywania ust i nosa, na przykład poprzez maseczki, także w świątyniach. Prosimy, aby nadal stosować się do zaleceń służb sanitarnych" - dodał.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że w diecezjach nadal obowiązują dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Zaznaczył jednak, że obecne przepisy państwowe stwarzają możliwość, aby w kościołach mogło się modlić, korzystać ze spowiedzi i komunii świętej więcej osób niż w ubiegłych tygodniach.

"Musimy pamiętać, że tak jak powiedział ostatnio papież Franciszek, nie można przenieść Kościoła i sakramentów tylko do wirtualnego świata" - podkreślił rzecznik episkopatu.

« 1 »
 • KRM
  20.04.2020 15:45
  Gdyby księża naprawdę chcieli się wykazać odpowiedzialnością za innych i dobro wspólne poprzez przestrzeganie rygorów sanitarnych to oni pierwsi podczas sprawowania liturgii eucharystycznej zakrywaliby usta i nos. Przecież ksiądz przez kilkanaście minut stoi przy ołtarzu, na którym złożone są dary ofiarne (chleb i wino). Przez cały ten czas ksiądz mówi i śpiewa - więc wydobywają się z jego ust drobiny śliny opadając na leżące przed nim dary ofiarne. Chleb z tych darów jest później rozdzielany pomiędzy zgromadzonych wiernych. Przy rozdzielaniu Komunii św. ksiądz - jako jedyny - kontaktuje się ze wszystkimi wiernymi na wyciągnięcie ręki i także wtedy wypowiada do każdego wiernego przynajmniej dwa słowa.
  Ze względu na odpowiedzialność za innych i dobro wspólne to ksiądz w pierwszej kolejności powinien mieć zakryte usta i nos w czasie celebracji eucharystycznej.
  Jeśli ksiądz jest zakażony a jeszcze o tym nie wie to szansa, że zakazi wszystkich przystępujących do Komunii św. jest znacznie większa niż to, że wierni zarażą się od siebie nawzajem.
 • wietrzyk11
  20.04.2020 22:11
  Jest dyspensa, a poza tym odpowiedzialnie jest zostać w domu. Jednak PEWNA liczba osób do kościoła wejsć może, więc nie można zapominać, że wirtualna liturgia to nie wszystko. Niemniej jednak pozostając w domu - ratujemy życie. Ale idąc do kościoła wykazujemy sie odwagą. A jeśli ktoś pójdzie, ale się nie zmieści w limicie? To też godne pochwały, bo jednak wirtualna liturgia mu nie wystarcza, a jednocześnie nauczy się pokory, gdy nie wejdzie. Przy obecnych przepisach można KAŻDEGO zganić i KAŻDEGO pochwalić. Majstersztyk.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama