107,6 FM

Pandemia koronawirusa: Najnowsza prognoza Uniwersytetu Waszyngtońskiego dla Polski

Lekką korektę na niekorzyść wprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego do swej prognozy przebiegu pandemii koronawirusa w Polsce.

Eksperci ośrodka podtrzymują, że szczyt pandemii mierzony dobową liczbą zgonów miał już miejsce 8 kwietnia, gdy zmarło 30 chorych.

Według nowej analizy, jeszcze przez parę dni dobowa liczba zgonów utrzymywać się będzie na poziomie około 18-19, a potem ma wyraźnie spadać. Pierwszy dniem w Polsce bez zgonu na Covid-19 będzie prawdopodobnie 21 maja (najdalej 26 maja), zaś 29 maja (a w każdym razie nie dalej niż 4 czerwca) ostatni polski pacjent przestanie wymagać wspomagania przy pomocy respiratora. Oznacza to niewielką korektę na niekorzyść w stosunku do poprzedniej prognozy.

Trzeba jednak pamiętać, że dane te są obarczone pewnym błędem prognostycznym, dlatego prawdziwa liczba zachorowań, hospitalizacji oraz zgonów może się różnić od spodziewanej. Mogą się na to złożyć: poluzowanie rygorów narodowej "kwarantanny" oraz spotkania towarzyskie w długi weekend.

Jeśli chodzi o inne kraje, to np. w Czechach - zdaniem amerykańskich specjalistów - pandemia praktycznie wygasnąć ma w pierwszych dniach maja, a na Węgrzech - przed połową maja. W Niemczech oraz we Włoszech, a także w Hiszpanii - podobnie jak w Polsce, ale przy znacznie wyższych dobowych liczbach zgonów. Prognoza nie wspomina o ewentualnej drugiej fali zachorowań.

 

« 1 »
 • podajnik
  22.04.2020 11:56
  224 tysiące próbek przebadano w Polsce. Statystyka medyczna prognozuje na podstawie ograniczonej próby.
  Gdybyśmy mieli przebadane 100% populacji to nie byłaby to statystyka tylko analiza matematyczna.
  I tak jest na całym świecie łącznie z USA. Przy czym tam nie bada się aż tyle w przeliczeniu na jednego chorego jak w Polsce.
 • Scott
  22.04.2020 15:41
  Jak już wspomniano to tylko symulacje. Zobaczymy też co będzie ze Szwecją. I na ile coś takiego jest wiarygodne.
  doceń 2
 • dirk
  22.04.2020 16:35
  Zaraz się wkurzę. To w Polsce nie ma już żadnego uniwersytetu który by się mógł takimi badaniami, analizami i prognozami zająć? I na jakimś lepszym poziomie? Sorry, Waszyngton, rysowanie wykresu liczby zgonów, wprawdzie dość prostego i pewnego wskaźnika w odróżnieniu od innych, to zajęcie dla o wiele prostszych niż uniwersytet instytucji czy urzędów, a analizą może się zająć taki czy inny, nawet darmowy program na pececie. Z tym że z liczby zgonów jakoś wcale mi nie wynika na ile łatwo jest dziś się wirusem zarazić, a tym bardziej co będzie jutro. Czego ma to być wskaźnik w ogóle? Za to jak poważnie i dostojnie taki Uniwersytet zaoceaniczny (w założeniu) brzmi... A w praktyce, to zaczyna brzmieć już jak Radio Erewań, pardon, Waszyngton oczywiście.
  doceń 5
 • pawell
  22.04.2020 16:38
  Twierdzenie, że robi się w Polsce mniej testów niż przeciętnie w Europie jest zwyczajnie nieprawdziwe. Na dzisiaj mamy 6300 testów/1mln mieszkańców, we Francji 7100/1 mln. Tyle, że Francja jest dzisiaj w 85 dniu epidemii (150 tys pozytywnych) a Polska ok. 50 dnia. Porównanie dla ok. 30 dnia epidemii zrobiło TVN24 (raczej nie prorządowe :)). W Polsce 4. kwietnia było 1898 testów/1 mln, we Francji 15. marca 548 testów/1mln; we Włoszech 5. marca 537testów/1mln; w Czechach 1. kwietnia 5703testy/1mln. Porównano zbliżony etap epidemii. Żródło: tabela tutaj- https://konkret24.tvn24.pl/zdrowie,110/liczba-testow-pozytywnych-wsrod-wszystkich-co-pokazuje,1011815.html Dodatkowo Polska ma jeden z najniższych w Europie współczynnik testów pozytywnych co wskazuje jednoznacznie, że testy mają wystarczający margines bezpieczeństwa.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama