107,6 FM

Legalne aborcje w Polsce - najnowsze statystyki rządowe

W 2018 roku przeprowadzono w Polsce 1081, o 24 więcej niż rok wcześniej, dopuszczalnych prawnie aborcji, w tym aż 1055 ze względu na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka.

Pozostałe przypadki (25) dotyczyły zagrożenia życia ciężarnej kobiety oraz jednego czynu zabronionego - wynika ze sprawozdania Rady Ministrów o skutkach stosowania w 2018 r. ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Sprawozdanie Rady Ministrów z wykonywania oraz o skutkach stosowania w 2018 r. ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wpływa co roku do Sejmu. Nie zawiera informacji za rok ubiegły, a za poprzedzający i wynika z obowiązku określonego w samej ustawie z 1993 r. Jest sporządzane na podstawie informacji spływających do Rady Ministrów z poszczególnych resortów, m.in. zdrowia, edukacji, sprawiedliwości, rodziny i polityki społecznej czy spraw wewnętrznych i administracji. Ważnych informacji demograficznych dostarcza Główny Urząd Statystyczny.

Z informacji zawartych w sprawozdaniu wynika, że w 2018 roku przeprowadzono 1081 dopuszczalnych prawnie aborcji. Aż 1055 z nich wykonano ze względu na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Pozostałe 25 przypadków aborcji dotyczyło sytuacji, gdy ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, a jeden - gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Spośród trzech dopuszczalnych w ustawie przesłanek do wykonania aborcji systematycznie od lat rośnie jedynie liczba tych określonych jako prawdopodobieństwo upośledzenia. W 2009 było to, zgodnie ze sprawozdaniem, 510 aborcji, w 2014 - już 921, a dwa lat temu - wspomniane 1055 przypadków.

Wśród aborcji z powodu prawdopodobieństwa ciężkiego upośledzenia nienarodzonego dziecka - 245 przypadków dotyczyło trisomii 21 (Zespół Downa) bez współistniejących wad somatycznych, a 130 ze współistniejącymi wadami.

Trisomia 13 (Zespół Pataua) lub trisomia 18 (Zespół Edwardsa) bez współistniejących wad somatycznych była powodem 68 aborcji, a przy występowaniu tych wad - w 74 przypadkach.

Zespół Turnera ze współistniejącymi wadami somatycznymi to 22 odnotowane w sprawozdaniu przypadki aborcji, a zespoły genetyczne z obrzękiem płodu - 21. Dokonano także m.in. 209 aborcji w przypadku występowania u dziecka wad mnogich, to znaczy dwóch lub więcej organów, wykrytych w diagnostycznym badaniu obrazowym.

W sprawozdaniu zaznaczono, że przedstawione w nim dane nie uwzględniają liczby zabiegów przerwania ciąży dokonanych w sposób nielegalny. "Zjawisko to jest trudne do zbadania" - poinformowano, ale wskazano na informacje o postępowaniach prowadzonych w prokuraturze w zakresie czynów zabronionych określonych w Kodeksie karnym w art. 152 (przerwanie za zgodą kobiety), art. 153 (wymuszone przerwanie ciąży), art. 154 (śmierć kobiety jako następstwo przerwania ciąży) i art. 157a (uszkodzenie ciała dziecka poczętego).

W 2018 r. (na podstawie danych Ministerstwa Sprawiedliwości) odnotowano 6 skazań z art. 152 k.k., 26 skazań z art. 152 par. 2 k.k. (udzielanie pomocy ciężarnej kobiecie w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub nakłanianie do tego), 1 skazanie z art. 153 par. 1 k.k. (przerwanie ciąży bez zgody kobiety ciężarnej).

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej; badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Do przerwania ciąży jest wymagana pisemna zgoda kobiety. W przypadku małoletniej lub kobiety ubezwłasnowolnionej całkowicie jest wymagana pisemna zgoda jej przedstawiciela ustawowego.

W przypadku małoletniej powyżej 13. roku życia jest wymagana również jej pisemna zgoda. W przypadku małoletniej poniżej 13. roku życia jest wymagana zgoda sądu opiekuńczego, a małoletnia ma prawo do wyrażenia własnej opinii.

W przypadku kobiety ubezwłasnowolnionej całkowicie jest wymagana także pisemna zgoda tej osoby, chyba że na wyrażenie zgody nie pozwala stan jej zdrowia psychicznego. W razie braku zgody przedstawiciela ustawowego, do przerwania ciąży jest wymagana zgoda sądu opiekuńczego.

W przypadkach, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej.

W przypadku, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, przerwanie ciąży jest dopuszczalne, jeżeli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 22 stycznia 1997 r. „w sprawie kwalifikacji zawodowych lekarzy, uprawniających do dokonania przerwania ciąży oraz stwierdzania, że ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety lub wskazuje na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” określono, że przerwania ciąży może dokonać lekarz posiadający specjalizację pierwszego stopnia w zakresie położnictwa i ginekologii lub tytuł specjalisty w zakresie położnictwa i ginekologii.

O tym, czy zaistniały okoliczności wskazujące, że ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety ciężarnej, orzeka lekarz specjalista w zakresie medycyny właściwej ze względu na rodzaj choroby kobiety ciężarnej.

Z kolei wystąpienie okoliczności wskazujących na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu stwierdza lekarz posiadający tytuł specjalisty orzekający o wadzie genetycznej płodu na podstawie badań genetycznych, lub lekarz posiadający tytuł specjalisty w zakresie położnictwa i ginekologii, orzekający o wadzie rozwojowej płodu na podstawie obrazowych badań ultrasonograficznych wykonywanych u kobiety ciężarnej.

W roku prac parlamentarnych sprawozdanie Rady Ministrów przedstawi w wyznaczonym terminie minister zdrowia.

« 1 »
 • Eugeniusz_Pomorze_
  27.04.2020 17:23
  Jak jesteś gotów poczytać prawdę o "uchodźcach" to przesyłam Ci ten link:
  https://www.fronda.pl/a/niemiecka-dziennikarka-obnaza-prawde-o-uchodzcach,105532.html
  doceń 2
 • Eugeniusz_Pomorze_
  27.04.2020 17:33
  A tu jest link do artykułu o wielkim sponsorze aborcji i eutanazji - George'u Sorosie
  https://www.pch24.pl/miliony-nie-tylko-aborcja--george-soros-jednym-z-glownych-promotorow-i-sponsorow-eutanazji,69867,i.html
  doceń 2
 • BabaJaga1
  27.04.2020 19:32
  jesli Solorz zobaczyl krowe i powiedzial,ze to krowa to ta krowa byc krowa nie moze bo Solorz popiera aborcje...Przyznasz,ze taka logika to zadna logika? Poza tym aborcje w Polsce popiera nie tylko Solorz a wiekszosc spoleczenstwa.Lacznie z rzadzacymi,ktorzy moga cos zmienic ale niechca.Wszyscy oni Solorze? Jesli chodz o uchodzcow to zamiast niemiecka podeprzyj sie polska wolontaruszka "Aleksandra Wisniewska cala prawda o uchodzcah"
  doceń 0
 • Eugeniusz_Pomorze_
  28.04.2020 19:40
  Po pierwsze: Zygmunt Solorz, właściciel m.in. Polsatu, też miliarder, ale przecież nie o Zygmuncie Solorzu mówimy, tylko o... GEORGE'U SOROSIE...! - Czyżbyś naprawdę się pomylił, czy może moje przykłady psują Ci Twoją narrację? Czy Zygmunt Solorz popiera aborcję, a zwłaszcza, czy większość Polaków popiera aborcję tego aż tak dokładnie w tym momencie nie wiem (myślę, że aż tak źle nie jest!), ale WIEM, że inny miliarder - zdeklarowany lewicowiec - George Soros jeden z najbogatszych ludzi świata nie tylko popiera, ale bardzo mocno SPONSORUJE przemysł aborcyjny, eutanazyjny, genderowy, LGBT, idee migracji "uchodźców" i to wcale nie chrześcijan, tylko przede wszystkim muzułmanów i w ogóle wszystko co tylko lewica sobie jeszcze wymyśli. Tak na marginesie, to chrześcijanie są największymi ofiarami konfliktów i prześladowań na świecie i to oni mają największe trudności by uciec z terenów ogarniętych wojnami, a nie muzułmanie(!) Tym wszystkim celom, a więc polityce depopulacji ludności świata (a szczególnie Chrześcijan!) służą rozmaite lewicowe fundacje założone przez m.in. Sorosa. W Polsce jest to Fundacja Batorego, o czym wszyscy świadomi wiedzą! Także, jak widzisz ta "krowa", czyli Fundacja Batorego ma BAAARDZO ścisły związek z zabijaniem dzieci nienarodzonych i osób starszych...!! I na koniec - jak rozumiem - mieszkasz w Niemczech, chwalisz Niemcy i ich/Wasz rząd, że tacy "nowocześni", że tak "po chrześcijańsku" przyjmowali jeszcze kilka lat temu muzułmańskich "uchodźców" - ba! - Ty sam wyżej pisałeś, że ich zatrudniasz (t.j., w Niemczech) i... teraz... każesz mi żebym NIE PODPIERAŁ SIĘ NIEMIECKĄ, TYLKO ...POLSKĄ WOLONTARIUSZKĄ...???! A TO DLACZEGO...???! Nagle niemieccy dziennikarze, wolontariusze przestali Ci się podobać??? Przecież niemiecka dziennikarka i wolontariuszka LEPIEJ chyba wie, jak to jest z emigrantami, gdy w jej kraju mieszkają miliony muzułmanów, niż Polsce, gdzie jest ich... "tyle, co kot napłakał"...
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama