107,6 FM

Abp Wiktor Skworc do pielęgniarek i położnych: Waszą misją jest służba życiu

Misją pielęgniarek i położnych jest służba życiu, zwłaszcza zagrożonemu przez chorobę, wskazuje abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki napisał list do służby medycznej z okazji zbliżającego się ich święta i zapowiedział mszę św. w ich intencji w najbliższą niedzielę 10 maja o godz. 12:00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.

Abp Skworc w słowie skierowanym do służby medycznej przypomina, że we wtorek, 12 maja obchodzony będzie w Polsce Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Wpisuje się on w Międzynarodowy Rok Pielęgniarki i Położnej, ogłoszony decyzją Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN). W tym dniu wypada 200. rocznica urodzin założycielki nowoczesnego pielęgniarstwa, Florence Nightingale (1820–1910).

- W związku ze zbliżającymi się obchodami pragnę łączyć się z Wami duchowo - zapowiedział metropolita dziękując pielęgniarkom i położnym za ogromny wkład pracy w czasach pandemii.

Zaprosił też służbę medyczną do wspólnej modlitwy poprzez transmisję w niedzielę 10 maja o godz. 12.00. Hierarcha liturgię będzie sprawował w intencji pielęgniarek, ich  rodzin i bliskich. Msza będzie transmitowana w diecezjalnym Radiu eM i w Internecie. - Mówi rzecznik arcybiskupa, ksiądz Tomasz Wojtal:

Metropolita cytuje słowa Apostoła Pawła z Pierwszego Listu do Koryntian dotyczące różnorodności darów, jakimi zostaliśmy obdarowani. - Charyzmat to dar, umiejętność, uzdolnienie otrzymane od Ducha Świętego, które ma dopomóc w wypełnianiu życiowej misji - przypomniał.

Dalej pisze, że misją pielęgniarek i położnych "jest służba życiu, zwłaszcza zagrożonemu przez chorobę, wymagającemu pomocy i specjalistycznej opieki".

- To dzięki największemu charyzmatowi, którym jest miłosierna miłość, ukazujecie, że posługa leczenia i pielęgnacji polega nie tylko na profesjonalnym wykonywaniu czynności medycznych, ale także na słuchaniu chorego, prowadzeniu z nim rozmowy, udzielaniu odpowiedzi na najtrudniejsze pytania - wskazywał abp Skworc.

Arcybiskup zwrócił też uwagę na szczególną aktualność słów papieża Franciszka zawartych w orędziu na tegoroczny 28. Światowy Dzień Chorego: „W obliczu sytuacji krytycznych i możliwej porażki nauk medycznych wobec przypadków klinicznych coraz bardziej problematycznych i wobec niekorzystnych diagnoz, jesteście wezwani do otwarcia się na wymiar transcendentny, który może ukazać najgłębszy sens waszej profesji". Dalej pisze, że sytuacja pandemii pozwala na nowo odkryć powołanie i zawód pielęgniarki oraz położnej jako powołanie do świętości. I tu przywołuje niedawno beatyfikowaną Hannę Chrzanowską, pielęgniarkę z Krakowa.

Metropolita katowicki wskazał, że zazwyczaj powołanie do świętości kojarzy się z milczeniem, długotrwałą modlitwą, odejściem od aktywności i świata. Przywołując słowa papieża Franciszka z adhortacji „Gaudete et exsultate" podkreślił jednak nowy sposób realizowania świętości, widoczny w codziennej, pielęgniarskiej posłudze: „życie kontemplacją pośród działania". Zdaniem metropolity katowickiego przyjęcie takiej postawy pozwoli zauważyć człowieka w pełnym jego wymiarze: fizycznym, relacyjnym, intelektualnym, uczuciowym, jak również duchowym.

- Szpitalna codzienność zaświadcza, że już w ten sposób postępujecie, kiedy nieraz jako pierwsze zauważacie potrzeby duchowe pacjentów i wzywacie duchownego, stając się pośrednikiem między chorym a kapelanem szpitalnym - napisał. Hierarcha wskazał również, że pielęgniarki i położne asystują nie tylko przy zabiegach medycznych, ale są także obecne przy udzielaniu ich podopiecznym sakramentu chorych czy wiatyku. Zaprosił także służbę medyczną do Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich, którego oddział znajduje się na terenie archidiecezji katowickiej.

- Niech Waszej codziennej pracy towarzyszą radość, pokój i nadzieja - czytamy w dokumencie. Na koniec hierarcha podziękował pielęgniarkom i położnym za wytrwałą posługę wobec chorych, szczególnie w tym trudnym czasie pandemii.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama