107,6 FM

Restauracje, bary i kawiarnie znowu otwarte

Od poniedziałku restauracje i kawiarnie są znowu otwarte dla klientów. Muszą jednak wprowadzić zasadę 1,5 m odległości od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego. W lokalach można korzystać tylko z jednorazowych sztućców, schowane mają być wszelkie dodatki jak cukier, serwetki, wazoniki, ect.

Od 18 maja br. bary, kawiarnie i restauracje są otwarte, w związku z tym Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i przedstawicielami branży gastronomicznej, przygotowało wytyczne do funkcjonowania gastronomii w trakcie epidemii.

Wskazano w nich, że usługi gastronomiczne - przy zachowaniu określonych ograniczeń i obostrzeń dot. bezpieczeństwa i higieny pracy - mogą być świadczone w kawiarniach, restauracjach i strefach gastronomicznych (food court), zarówno na miejscu jak i na wynos.

Według zaleceń resortu, właściciel restauracji powinien stworzyć takie warunki pracy, by gwarantowały one zachowanie bezpiecznych odległości między pracownikami. Tam gdzie to możliwe, do komunikacji wykorzystywane mają być telefony komórkowe i internet.

Właściciele lokali muszą zadbać o zachowanie bezpiecznych odległości i środków higieny dla gości oraz regularnie dezynfekować powierzchnie w restauracjach i kawiarniach z miejscami do siedzenia.

Osoby stojące w kolejce powinny zachować 2-metrowy dystans. Wymagana jest również dezynfekcja rąk przy wejściu na teren lokalu. Dozowniki z płynem do dezynfekcji mają się znajdować w obszarze sali jadalnej (przy punktach składania zamówień/ kasowych) oraz przy wyjściu z toalet - czytamy w wytycznych.

Do właścicieli lokali gastronomicznych należy też ustalenie i kontrola maksymalnej liczby gości, która w danym momencie w nim przebywa. Natomiast kucharze i kelnerzy powinni nosić maseczki oraz rękawiczki. Po wyjściu gości, stoliki powinny być każdorazowo dezynfekowane.

Według wytycznych, odległość od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego stolika powinna wynosić 1,5 m lub 1 m w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 m (ponad blat stolika).

Resort rozwoju podkreśla, że stopniowy powrót do normalności nie zwalnia ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. W związku z czym przypomina o zachowaniu 2-metrowej odległości od innych w przestrzeni publicznej, obowiązku zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych, ścisłym przestrzeganiu zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia się ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu) oraz kwarantannie i izolacji dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

« 1 »
 • BabaJaga1
  18.05.2020 07:03
  kazdy kto ma jakikolwiek biznes na zachodzie moze swobodnie podrozowac do Polski i z powrotem.Zadnej kwarantanny nie ma. Wystarczy na granicy przedstawic domunet o jego posiadaniu. I droga wolna. Nie musze dodawac,ze strona zachodnia zadnych kontroli nie prowadzi.Na granicy nikogo nie ma.Jak zwykle w Polsce media informuja tylko to co rzad im ocenzuruje.
  doceń 2
 • morfeo
  18.05.2020 09:09
  Jak połączyć obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych z możliwością jedzenia na miejscu w restauracji, która jest miejscem publicznym?
  doceń 0
 • KRM
  18.05.2020 10:19
  Propagandy i oszustwa (na zasadzie pars pro toto) ciąg dalszy.
  PAP "zapomniał" napisać, ze podstawową zasadą w lokalach gastronomicznych jest obecność nie więcej niż 1 osoby (nie wliczając obsługi) na 4 m2 - czyli zagęszczenie ludzi w każdym barze, knajpie, piwiarni może być 2,5 raza większe niż w kościele.
  Podczas spożywanie posiłków i napojów w lokalu gastronomicznym można odsłaniać usta i nos - a w kościele odsłaniając usta celem przyjęcia komunii św. formalnie popełnia się za każdym razem wykroczenie.

  Niech żyje rząd przyjazny Kościołowi i ogrzewający się na wyraz chętnie w promieniach świętości Jana Pawła II!
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama