107,6 FM

Retro „Gość” – poznaj nasz nowy serwis i profil na Instagramie

Wspólnie odkrywamy bogatą tradycję naszego tygodnika.

Drodzy Czytelnicy i Sympatycy „Gościa”, a także wszyscy inni pasjonaci historii w obrazkach! Postanowiliśmy podzielić się perełkami wyłowionymi z archiwum „Gościa Niedzielnego”, jak i z archiwum o cztery lata młodszego brata, czyli „Małego Gościa Niedzielnego”. Nasze zbiory sięgają aż 1923 roku (powoli zbliżamy się więc do wielkiego jubileuszu).

Zapraszamy – rozGOŚĆcie się na Instagramie RetroGościa oraz w serwisie retro.gosc.pl

W minionych tygodniach, gdy w związku z epidemią i ograniczeniami w kolportażu parafialnym nasz tygodnik znalazł się w trudnej sytuacji, odebraliśmy mnóstwo sygnałów wsparcia od wiernych Czytelników. Wiemy, że wśród tych najwierniejszych są i tacy, którzy z kolejnych numerów „Gościa” – nieraz od dziesiątek lat – składają prywatną kolekcję. Dziękujemy Wam za wszystkie słowa wsparcia, motywacji do pracy. To również Wasze słowa stały się inspiracją, by stworzyć specjalny profil na Instagramie.

Retro „Gość” – poznaj nasz nowy serwis i profil na Instagramie

Kiedy sięgniemy do pierwszego numeru GN z 9 września 1923 (cena egzemplarza 3 000 marek polskich), przeczytamy „Arcypasterską zachętę”. We wstępniaku przyszły prymas Polski ks. August Hlond napisał, że nowe pismo „przychodzi jako przyjaciel ludu z otwartym słowem prawdy. Nie chce nikomu schlebiać. Nie służy żadnemu stronnictwu politycznemu ani nie jest wyrazem interesów jakiegoś odłamu społeczeństwa. Chce w mroki szare wnieść promień światła. Chce w duszną atmosferę społeczną tchnąć orzeźwiający powiew Chrystusowego ducha”. Trzymamy się tamtych słów do dziś.

I jeszcze coś – 1 grudnia 1923 roku, podczas pierwszej urzędowej audiencji w Watykanie, ks. August Hlond zaprezentował nasz tygodnik papieżowi Piusowi XI, który pobłogosławił redakcję i jej czytelników. Takie były początki. A później... Zaglądajcie do Retro „Gościa”!

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama