107,6 FM

Prof. Ryszard Koziołek nowym rektorem UŚ

W wyborach kandydowali: prof. dr Zbigniew Jan Celiński, prof. dr hab. Karol Kołodziej z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych oraz prorektor prof. dr hab. Ryszard Koziołek z Wydziału Humanistycznego.

Głosowanie odbyło się 28 maja, drogą elektroniczną. Zgodnie z rozstrzygnięciem funkcję rektora obejmie prof. Ryszard Koziołek. Do tej pory pełnił urząd prorektora ds. kształcenia i studentów, a także dyrektora Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych.

Prof. Ryszard Koziołek jest literaturoznawcą, eseistą, profesorem w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. Z uczelnią związany jest od ponad 30 lat. Zainicjował m.in. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE oraz opracował unikalną formułę indywidualnych studiów międzyobszarowych. Prof. Ryszard Koziołek jest także laureatem licznych nagród – w 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii „Eseistyka” za książkę „Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy”, w 2016 roku jego książka „Dobrze się myśli literaturą” została uhonorowana Śląskim Wawrzynem Literackim.

Swój program rozwoju uczelni przedstawił w 9 punktach.

  1. Uniwersytet to dobre miejsce;
  2. Ludzie – to my jesteśmy Uniwersytetem;
  3. W nauce nie wygrywa się na punkty;
  4. Edukacja uniwersytecka poprawia jakość życia;
  5. Pieniądze uniwersyteckie to dobrze wydane środki publiczne;
  6. Uniwersytet nie ma granic;
  7. Nauka ma dwie ojczyzny;
  8. Śląski, czyli wyjątkowy;
  9. Wspólnota, która myśli razem.

Prof. Koziołek obowiązki będzie sprawować od 1 września 2020 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy