107,6 FM

Za osiem lat pojedziemy obwodnicą Świerklańca i Nakła Śląskiego

Jest program inwestycyjny na budowę. Obwodnica odciąży okoliczne miejscowości, zwłaszcza z ruchu tranzytowego. Dziś każdej doby przejeżdża tędy kilkanaście tysięcy pojazdów.

Do 2028 roku powinna powstać obwodnica Świerklańca i Nakła Śląskiego, która odciąży z ruchu samochodowego obie te miejscowości - zapowiedział w piątek wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Inwestycja będzie realizowana w ramach rządowego programu 100 obwodnic.

W Świerklańcu Weber, z udziałem posłów i samorządowców, podpisał w piątek program inwestycyjny na budowę obwodnic w ciągu drogi krajowej nr 78. Obwodnica odciąży okoliczne miejscowości, zwłaszcza z ruchu tranzytowego. Dziś każdej doby przejeżdża tędy kilkanaście tysięcy pojazdów.

- Każdy Polak ma prawo do mieszkania w bezpiecznej okolicy, każdy Polak ma prawo do mieszkania w zdrowej, bezpiecznej miejscowości, a program 100 obwodnic ma właśnie zapewnić takie spokojne i bezpieczne warunki do mieszkania - zaznaczył Weber.

Podpisany program inwestycyjny umożliwia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęcie prac przedprojektowych, wyznaczenie szlaku obwodnicy, uzyskanie decyzji środowiskowej, a później zaprojektowanie i budowę obwodnicy. Jej koszt wyniesie kilkaset milionów złotych. Droga odciąży Świerklaniec i Nakło Śląskie, a także m.in. Tąpkowice, Celiny i Niezdarę. Budowa obwodnicy powinna rozpocząć się w 2025, a zakończyć w 2028 r.

Wójt gminy Świerklaniec Marek Cyl podkreślił, że o obwodnicy lokalna społeczność rozmawia od dawna, jednak dotychczas kończyło się to wyłącznie na pomysłach i koncepcjach. - Dziś to jest pierwszy konkret, gdzie podpisana jest umowa i prace się rozpoczną. Dzięki temu my, jako samorządowcy i mieszkańcy, możemy mieć pewność, że ta obwodnica powstanie - powiedział Cyl.

- Rzeczywiście marzyliśmy o tej inwestycji. (...) Dziś już marzymy i myślimy o roku 2028 i o tym, że będzie spokojniej - powiedziała Izabela Domogała z zarządu woj. śląskiego, która jest mieszkanką Świerklańca. Podziękowała za wykonanie pierwszego kroku w realizacji inwestycji.

- Politycy właśnie zrobili swoje i teraz trzeba się wziąć do roboty, a tę robotę oddział w Katowicach umie wykonać, wiemy jak to robić. (…) Nie musimy powtarzać jak bardzo oczekiwana i ważna jest ta inwestycja z punktu widzenia społecznego i środowiskowego - oświadczył dyrektor katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Marek Niełacny.

Jak podaje resort infrastruktury, obwodnica przebiegać będzie po terenie, na którym obecnie znajdują się lasy i pola uprawne. Jej korytarz zostanie wytyczony po nowym śladzie jako droga główna ruchu przyspieszonego (GP) o przekroju jednojezdniowym z dwoma pasami ruchu. Konstrukcja nawierzchni dostosowana będzie do przenoszenia obciążenia 11,5 ton na oś.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama