107,6 FM

Czułam pragnienie cierpienia

Weronika Giuliani była gotowa wspinać się po stopniach świętości w sposób wręcz heroiczny, tak jak czynili to święci będący jej ideałem. O jej życiu opowiada film „Przebudzenie giganta”.

Z pewnością rację ma dyrektor Instytutu Historii Kapucynów w Mediolanie, o. Constanzo Cargnoni, który w prologu dokumentu poświęconego postaci św. Weroniki mówi, że to „święta raczej jeszcze nieznana”. Jej „Dziennik” przez prawie dwa wieki pozostawał zagrzebany w klasztornym archiwum. Rzeczywiście przez lata prawie zapomniana, dopiero pod koniec XIX stulecia historia jej życia i pozostawionej spuścizny doczekała się „przebudzenia”. „Oprócz niej żaden człowiek, z wyjątkiem Matki Bożej, nie został obdarowany tak wieloma nadprzyrodzonymi darami – powiedział o niej papież Leon XIII. Z kolei papież Pius IX nieznaną ogółowi świętą nazwał „gigantem świętości”. Jej misja skupiała się na zadośćuczynieniu, a w swym życiu doznała ona wielu niesamowitych, mistycznych przeżyć. Wszystkie poświadczone zostały pismami, dokumentami i świadectwami ludzi. – Są opowiadania napisane ręką św. Weroniki, których treść wydawała się nieprawdopodobna nawet dla głęboko wierzących, a co dopiero dla niewierzących – przyznaje o. Emanuele, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół św. Weroniki. Początkowo niełatwo było uwierzyć w to, co mówiła zakonnica. Podobnie było ze św. Teresą z Ávili, która spotkała się z niedowierzaniem ze strony spowiednika. Od końca XIX w. powstają wciąż nowe książki, kapliczki, a także filmy, które popularyzują przesłanie świętej, a tytuł filmu Giovanniego Ziberny i Valerii Baldan do tego „przebudzenia” bezpośrednio nawiązuje. Każdy z występujących w filmie badaczy życia św. Weroniki podchodzi do tematu z innego punktu widzenia.

Walka z piekielnym parszywcem

Weronika, a właściwie Urszula Giuliani, urodziła się 27 grudnia 1660 r. w Mercatello jako najmłodsza z siedmiu sióstr. Dwie zmarły wkrótce po urodzeniu, a trzy wstąpiły do klasztoru. Na wychowanie dzieci ogromny wpływ miała matka, osoba niezwykle religijna, która zmarła, kiedy przyszła święta miała 7 lat. Już od pierwszych miesięcy swojego życia Urszula była obdarzona szczególnymi darami, o których film obszernie opowiada. I tak na przykład, kiedy mając niewiele ponad rok, była z matką na zakupach, niespodziewanie zaczęła mówić, karcąc nieuczciwego sprzedawcę oliwy. – Bądźcie sprawiedliwi, Bóg was widzi – usłyszał zdumiony handlarz z ust małego dziecka. Dziewczynka rozmawiała ze świętymi wizerunkami, jakie znajdowały się w domu, a także bawiła się z nimi. Ukazywały się jej jak żywe. Do tej pory w jej pokoju zachował się obraz Maryi z Dzieciątkiem, przed którym prosiła, by Maryja dała jej Jezusa na ręce. Jak pisze w „Dzienniku”, obraz ożywał. Już wtedy często myślała o cierpieniach Jezusa. „Czułam pragnienie cierpienia” – napisze później. Kiedy jej siostry wybrały klauzurę, również postanowiła w przyszłości wstąpić do klasztoru. Jednak sprzeciwił się ojciec, który chciał wydać ją za mąż, tym bardziej że o jej rękę starało się wielu zalotników. Wspominała, że kiedy uczestniczyła w światowych zabawach, coraz słabiej dochodził do niej głos Boga. Pewnego dnia usłyszała wewnętrzny głos i słowa: „Na wojnę, na wojnę…”. Zabrała się więc za naukę fechtunku i osiągnęła w tym znaczną biegłość, ale okazało się, że nie o taką walkę chodziło. „To nie jest wojna, której chcę od ciebie” – powiedział jej Jezus. „Odczuwałam wtedy, że Pan chciał, by moim przeciwnikiem był ktoś z piekła. I dał mi do ręki krzyż” – pisała później w „Dzienniku”. Ostatecznie 28 października 1677 r. wstąpiła do klasztoru. Wybrała klaryski kapucynki z Città di Castello, zakon o surowej regule. Tam spontaniczność, jaką kierowała się wcześniej w życiu, uznawano za dziwactwo, ale z czasem doceniła sens regularności i wierności zasadom. Tam też rozpoczęła się jej walka z diabłem, którego nazywała piekielnym parszywcem i który atakował ją pod różnymi postaciami. Jej bronią nie była już szpada, ale modlitwa, Eucharystia, sakramenty, spowiedź i błogosławieństwo wodą święconą.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama