107,6 FM

Region. Obchody setnej rocznicy wybuchu II powstania śląskiego i Bitwy Warszawskiej

Uroczystości zaplanowane są od 15 do 19 sierpnia. Wezmą w nich udział marszałek województwa, przedstawiciele zarządu województwa, prezydenci miast, reprezentanci Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz dowódcy, szefowie i komendanci służb mundurowych.

15 sierpnia uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 od złożenia wieńca pod pomnikiem ku czci Poległych Żołnierzy 75. Pułku Piechoty w Chorzowie (ul. 75 Pułku Piechoty). Następnie wieńce zostaną złożone w Katowicach pod monumentem Józefa Piłsudskiego (plac Bolesława Chrobrego). O godz. 10.00 przed katedrą Chrystusa Króla w Katowicach rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Polskiej Grupy Górniczej, który poprzedzi Mszę Świętą w intencji ojczyzny poświęconą bohaterom II powstania śląskiego i Bitwy Warszawskiej. Eucharystii, która rozpocznie się o godzinie 10.30, będzie przewodniczył abp Wiktor Skworc.

O godzinie 12.30 wieńce zostaną złożone pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na katowickim Osiedlu Paderewskiego. O godz. 13.00 rozpoczną się uroczystości na Skwerze Stulecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim. Wcześniej rozdawane będą biało-czerwone flagi, odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry PGG. O godzinie 14.00 nastąpi złożenie meldunku przez dowódcę garnizonu i podniesienie na maszt flag państwowych. Oficjalne otwarcie Skweru Powstańców Śląskich zaplanowane jest na godz. 14.15. Tablicę ku czci powstańców poświęci bp pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski. Zakończenie uroczystości przy Skwerze Powstańców Śląskich planowane jest na godz. 14.45.

W poniedziałek 17 sierpnia początek uroczystości zaplanowany jest na godz. 11.00. Pierwszym punktem będzie złożenie wieńca na grobie Wojciecha Korfantego na cmentarzu parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. Wydarzeniu będzie towarzyszyła asysta wojskowa.

O 11.30 wieniec złożony zostanie także pod pomnikiem Wojciecha Korfantego na placu Sejmu Śląskiego. W samo południe w Sali Sejmu Śląskiego odbędzie się uroczyste sympozjum dla uczczenia bohaterskiej śmierci dr. Andrzeja Mielęckiego i rocznicy wybuchu II powstania śląskiego. Wykłady wygłoszą: prof. Zygmunt Woźniczka („Rola i znaczenie II Powstania Śląskiego”) i dr Jacek Kozakiewicz („Andrzej Mielęcki – lekarz, polski działacz na Górnym Śląsku”). W ramach sympozjum zostanie wyemitowany film „Lekarze na rzecz niepodległości – wybrane sylwetki bohaterów Powstań Śląskich”). O godzinie 13.50 uroczystości przeniesione zostaną pod obelisk poświęcony dr. Andrzejowi Mielęckiemu (Katowice, ul. Warszawska 14.). O godz. 14.35 z przystanku przy katowickim rynku, w kierunku Placu Wolności wyruszy Tramwaj Powstańczy. Mieszkańcy otrzymają zaś Korfantówkę – gazetę okolicznościową wraz dodatkiem ilustrowanym.

O godz. 14.00 na grobie Andrzeja Mielęckiego na cmentarzu parafialnym w Złotnikach w gminie Koźminek zostaną złożone wieńce.

W środę 19 sierpnia uroczystości odbędą się w Rybniku i Katowicach. Najpierw na cmentarzu komunalnym w Rybniku (ul. Rudzka 70 B) zostanie złożony wieniec na grobie dowódcy I i II powstania śląskiego – Alfonsa Zgrzebnioka. O godz. 12.00 w asyście wojskowej wieniec zostanie złożony pod Pomnikiem Powstań Śląskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy