107,6 FM

Białoruś: Tysiące ludzi na demonstracji w stolicy

"Niech żyje Białoruś! Chcemy wolnych wyborów!"; "Wypuść ich! Odejdź!" - skandują ludzie na wielkim pokojowym mitingu w centrum Mińska.

Naprzeciwko tłumu ludzi, którzy w rękach trzymają kwiaty, baloniki i biało-czerwono-białe flagi, stoją dwa szpalery żołnierzy w hełmach opartych o tarcze. Demonstranci ozdobili je kwiatami. Niektórzy z protestujących podchodzą do nich. "Jesteśmy z wami i wy bądźcie z nami. Dlaczego nas nie bronicie?" - mówią do żołnierzy. "Bronimy was. Zawsze" - odpowiada jeden z nich.

Gdy na plac wchodzą medycy pogotowia ratunkowego, tłum wybucha brawami. "Dziękujemy! Zuchy!" - rozlega się na całe centrum Mińska.

"Chcemy ponownego przeliczenia głosów na wyborach, chcemy uczciwych wyborów". "Wolności! Wolności!" - skanduje tłum. - "Niech żyje Białoruś!

Miting rozpoczął się od marszu robotników z kultowych białoruskich zakładów produkcji traktorów MTZ. W centrum miasta ich kolumna spotkała się z tłumem maszerujących przeciwko przemocy kobiet. Razem przyszli na plac, a po drodze przyłączali się do nich nowi ludzie. Wcześniej robotnicy zakładów MTZ przedstawili swoje postulaty - chcą odejścia Alaksandra Łukaszenki, nowych wyborów i uwolnienia więźniów politycznych.

Na ulice Mińska i innych miast na Białorusi przez cały dzień w piątek wychodziły tysiące osób. Od rana napływają informacje o protestach robotniczych w zakładach w całym kraju. Na ulice wychodzą mieszkańcy wielu miejscowości.

W pobliżu placu Niepodległości nie widać aut milicyjnych i wojskowych, m.in. słynnych autozaków - więźniarek. Media niezależne donoszą, że stoją kilka przecznic dalej, ale - jak zapowiedziano - jeśli nie będzie takiej potrzeby - nie będą przybliżać się do placu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama