107,6 FM

Abp Skworc o kard. Jaworskim: Położył fundamenty pod odrodzenie Kościoła katolickiego na Ukrainie

Metropolita katowicki w piątkowej Rozmowie poranka w Radiu eM przywołał postać kard. Mariana Jaworskiego. Emerytowany abp Lwowa zmarł 5 września w Krakowie.

Metropolita katowicki o śp. kard. Marianie Jaworskim Radio eM

Abp Skworc wspomniał o bliskich relacjach między archidiecezją katowicką i archidiecezją lwowską.

- To były lata 90., kiedy papież Jana Paweł II przywrócił strukturę administracyjna Kościoła katolickiego na Ukrainie. Kiedy dowiedzieliśmy się o  wyborze Jaworskiego na arcybiskupa lwowskiego, tutaj w Katowicach z błogosławieństwem ówczesnego ordynariusza Damian Zimonia przeprowadziliśmy specjalną zbiórkę. Chcieliśmy materialnie wspomóc początki jego biskupiej posługi na Ukrainie - przypomniał metropolita katowicki.

Zebrane środki materialne abp. Jaworski odebrał osobiście. Przybył do Katowic, aby podziękować za tę inicjatywę.

Abp Skworc przyznał, że Kościół w Polsce bardzo mocno wspierał Kościół katolicki w krajach postkomunistycznych. - Nigdy nie odmawialiśmy pomocy personalnej Kościołowi na wschodzie - podkreślił.

Zwrócił uwagę na skomplikowaną strukturę religijną na Ukrainie wraz z Kościołem prawosławnym i grekokatolickim oraz na znaczący wkład kard. Jaworskiego w tworzenie struktur Kościoła diecezjalnego. - Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że kardynał położył fundamenty pod odrodzenie Kościoła katolickiego w archidiecezji lwowskiej. Doprowadził do wizyty papieża Jana Pawła II we Lwowie, stworzył m.in. własne seminarium duchowne - wyliczył abp Skworc.

Metropolita katowicki pozostawał w kontakcie z kard. Jaworskim podczas jego posługi we Lwowie. Kontakty te były kontynuowane także w latach emerytury kardynała przeżywanej w Krakowie. - Przynajmniej 2-3 razy w roku, odwiedzałem kard. Jaworskiego na ul. Kanoniczej 13. Wspominaliśmy jego posługę we Lwowie oraz jego pracę dla Kościoła w Polsce. To były zawsze bardzo serdeczne, ujmujące i budujące rozmowy - podkreślił Metropolita.

Ze względu na wspomniane bliskie relacje archidiecezji katowickiej z archidiecezją lwowską abp Wiktor Skworc zwrócił się z prośbą do śląskiego duchowieństwa, aby w każdej parafii archidiecezji katowickiej odprawiona została Msza św. za śp. kard. Jaworskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama