107,6 FM

Katowice. Inauguracja roku katechetycznego 2020/21

W katowickiej katedrze Chrystusa Króla dziś [12.09.2020] inauguracja nowego roku katechetycznego 2020/2021. Ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii na Mszy św. zebrali się tylko nieliczni katecheci. Eucharystii przewodniczył metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.

W homilii metropolita katowicki mówił o realiach życia w czasie pandemii. - „W chorym świecie” musieliśmy dostosować całe duszpasterstwo, w tym nauczanie religii do nowej i nieprzewidzianej rzeczywistości - mówił arcybiskup nawiązując do słów papieża Franciszka. Dodawał, że nie było to proste, bo wymagało podejmowania trudnych, niepopularnych i nierzadko niezrozumiałych przez niektórych decyzji.

- Pandemia obnażyła prawdę o świecie, Kościele, człowieczeństwie - wskazywał hierarcha podkreślając, że sytuacja obnażyła też braki w formacji dorosłych chrześcijan, księży i katechetów. - Teologiczne manowce niektórych duszpasterzy nie pomagały wiernym, bo wprowadzały zamęt i bolesny brak jedności - zaznaczył dodając, że religijne próby wyjaśnienia pochodzenia koronawirusa nierzadko są całkowicie irracjonalne.

Metropolita katowicki podziękował przy tym katechetom i wszystkim, którzy w tym trudnym czasie czytali ze zrozumieniem teksty zarządzeń i do nich się stosowali, tym, którzy byli w jedności ze swoim biskupem i wiernymi w parafii.

Katowice. Inauguracja roku katechetycznego 2020/21   Inauguracja roku katechetycznego 2020/21 FOTO/youtube.com

Hierarcha potwierdził, że ma świadomość, ile osobistego zaangażowania kosztowało katechetów opanowanie i sprawne posługiwanie się nowymi technologiami. Dziękował im za to, że pomimo trudności i przeszkód, starali się pozostawać w bliskim kontakcie z uczniami. Wyraził też wdzięczność za pomoc w organizację w parafiach I Komunii św. w małych grupach albo w rodzinach.

Arcybiskup wskazał, że tegoroczna inauguracja roku szkolnego dla katechetów odbywa się w skromniejszej formie, bez udziału wszystkich posługujących w szkole i w parafiach. Podkreślił, że do wszystkich jednak skierowane jest dzisiejsze słowo Boże. Przypomniał, nawiązując do pierwszego czytania z I Listu św. Pawła do Koryntian, że Eucharystia jest wielką tajemnicą wiary. - To dzięki niemu tworzymy jedno ciało - dodał. 

Zachęcał katechetów, by prowadzili katechizowanych do Eucharystii i na Eucharystię. - Wtajemniczajcie ich w wielką tajemnicę naszej wiary i uczcie własnym przykładem spotykania Tego, który obiecał, że jest z nami – przez wszystkie dni – aż do skończenia świata (por. Mt 28,16-20) - wzywał nauczycieli religii.

Prosił katechetów, by oddziaływali przede wszystkim  postawą osobistego świadectwa wiary i modlili się o nowe powołania do posługi katechetów. Przypomniał też hasło nowego roku duszpasterskiego: "Zgromadzeni na świętej wieczerzy". - Czyńcie Eucharystię sercem swojego życia i życia przez was katechizowanych. (...) Bądźcie świadkami bliskości Boga  - zachęcał katechetów metropolita katowicki.

Abp Wiktor Skworc przewodniczył mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach na inaugurację roku katechetycznego 2020/21. Tegoroczna inauguracja odbyła się jednak w zmienionej formule. Obecni w katedrze byli tylko doradcy metodyczni nauczania religii, zaproszeni przez nich przedstawiciele poszczególnych rejonów, nowi katecheci rozpoczynający posługę katechetyczną  oraz ci, którzy przechodzą na emeryturę. Pozostali katecheci byli zaproszeni do  uczestnictwa w  transmisji on-line.

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama