107,6 FM

Wypłukiwanie rdzennej ludności

- Od czasu aneksji przez Rosję Krymu w 2014 roku na półwyspie zamieszkały dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy Rosjan - powiedział przedstawiciel Ukrainy przy ONZ.

Serhij Kysłyca cenił, że na Krymie trwa "wypłukiwanie" ludności nastawionej proukraińsko. Określił zmiany demograficzne na zaanektowanym Krymie jako wielki problem. - Perspektywa wypłukiwania proukraińskiej ludności na Krymie jest realna. I to jest to, do czego dąży kraj okupant na Krymie - do maksymalnego wyparcia - czy to Tatarów krymskich, czy innej mniejszości etnicznej - oświadczył.

Wyraził też wdzięczność wobec wszystkich Tatarów krymskich, którzy bez względu na wszelkie naciski, pozostają na Krymie. Olga Bałdina, kierowniczka kontrolowanego przez Rosję urzędu ds. statystyki na Krymie i w Sewastopolu, poinformowała, że liczba mieszkańców Krymu od 2014 roku wzrosła o ok. 20 tys. - pisze Krym Realii. Według niej w 2014 roku półwysep zamieszkiwało 1,89 mln osób, a w bieżącym roku - 1,91 mln.

Według informacji ukraińskiej prokuratury generalnej od aneksji półwyspu wyjechało stamtąd na terytorium kraju kontrolowane przez Kijów prawie 48 tys. ludzi. Jak podkreślono, byli zmuszeni do wyjazdu w związku ze "złymi warunkami życia, licznymi nielegalnymi przeszukaniami, zatrzymaniami, pozbawianiem wolności". "Jednocześnie Rosja prowadzi aktywną kolonizacja półwyspu" - dodano.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama