107,6 FM

Ukraina: Zmarł ranny w katastrofie samolotu An-26

Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił sobotę dniem żałoby narodowej.

Zmarł ranny będący w ciężkim stanie po katastrofie An-26, do której doszło w piątek wieczorem w obwodzie charkowskim na Ukrainie - podała w sobotę państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych.

"Według stanu z 10.50 osoba, która w wyniku katastrofy lotniczej przebywała w szpitalu w skrajnie ciężkim stanie, zmarła. Łącznie zginęły 23 osoby, 1 osoba została ranna, trwają poszukiwania trzech osób" - podała służba na swojej stronie internetowej.

Prezydent ogłosił sobotę dniem żałoby narodowej w związku z tragedią. Zapowiedział wypłacenie odszkodowania bliskim ofiar i wsparcie dla rannego.

Samolot AN-26 Sił Powietrznych Ukrainy rozbił się w piątek późnym wieczorem podczas lądowania na lotnisku Czugujew w obwodzie charkowskim. Oprócz załogi na pokładzie byli kadeci z Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych. Według wstępnych informacji był to lot szkoleniowy.

Samolotem leciało 27 osób, 23 zginęły i dwie zostały ciężko ranne. O znalezieniu ciała 23 ofiary służba poinformowała w sobotę rano.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że podczas lotu załoga poinformowała o awarii lewego silnika, poprosiła o zgodę na lądowanie, a po pięciu minutach doszło do katastrofy. Nie znaleziono jeszcze czarnej skrzynki.

Do katastrofy doszło 2 km od wojskowego lotniska. Samolot spadł i zapalił się. W akcji poszukiwawczo-ratunkowej bierze udział ponad 60 osób.

W związku ze zdarzeniem powołana będzie państwowa komisja, na której czele stanie wicepremier Ołeh Uruskyj. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że w sobotę udaje się do obwodu charkowskiego.

Ukraiński minister obrony Andrij Taran powiedział dziennikarzom na miejscu zdarzenia, że wstępna przyczyna katastrofy będzie mogła być ustalona po odczytaniu danych z czarnej skrzynki. Rejestratora jeszcze nie znaleziono. Jednocześnie zaznaczył, że możliwe, iż samolot zahaczył skrzydłem o ziemię.

"Wszystko szło zgodnie z planem, samolot wykonywał loty szkoleniowe dla słuchaczy. Za sterami był pilot instruktor, słuchacze po kolei siadali na prawym fotelu obok, by nabierać nawyków pilotowania i kierowania samolotem" - oznajmił.

Jak poinformował, była to maszyna wyprodukowana w 1977 roku. Zaznaczył, że w piątek samolot odbył sześć startów.

Z kolei Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że podczas lotu załoga poinformowała o awarii lewego silnika, poprosiła o zgodę na lądowanie, a po pięciu minutach doszło do katastrofy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama