107,6 FM

Kard. Kazimierz Nycz udzielił dyspensy od obowiązku Mszy św.

Czerwona strefa w Warszawie oznacza ograniczenia liczby wiernych w kościołach.

W związku z zaostrzeniem sytuacji epidemicznej w Warszawie, kardynał Kazimierz Nycz udzielił dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św. w niedziele i święta nakazane.

"W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem oraz z faktem, iż parafie Warszawy znalazły się w czerwonej strefie, przypominam księżom proboszczom i wiernym o wszystkich dotychczasowych zaleceniach dotyczących przestrzegania zasad sanitarnych w czasach pandemii: o zachowaniu dystansu, obowiązku zakrywania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa głównego), o zasadzie dezynfekcji rąk oraz rozłącznego udzielania Komunii św. do ust i na rękę. Oprócz tego przypominam, że w parafiach na terenie strefy czerwonej zachowujemy zasadę 7 metrów kwadratowych na jedną osobę w kościele, zaś w parafiach w strefie żółtej - 4 metry na jedną osobę. Zasada ta dotyczy Mszy św. i wszelkich nabożeństw włącznie z Mszami obrzędowymi (pierwsza Komunia św. i bierzmowanie). Rodzicom należy pozostawić prawo decyzji o ewentualnym odłożeniu sakramentów ich dzieci. Zgodnie z ujednoliconą na poziomie Episkopatu Polski formułą, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, na terenie Archidiecezji Warszawskiej. Przypominam wiernym, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na Mszy św. nie jest grzechem. Wszystkich wiernych proszę o modlitwę o ustanie pandemii, troskę o chorych i odpowiedzialne zachowywanie obostrzeń sanitarnych" - prosi kard. Kazimierz Nycz.

Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek o wprowadzeniu w Warszawie i ponad 150 powiatach w innych rejonach Polski czerwonej strefy epidemicznej. Najwięcej nowych przypadków pochodzi z województwa mazowieckiego. Liczba zakażonych koronawirusem na Mazowszu zwiększyła się 15 października o 1306 osoby, a dzień później o 911 kolejnych. Od początku pandemii na Mazowszu wykryto 21 642 zakażeń koronawirusem.

W całym kraju pozytywny test na Covid-19 otrzymało w czwartek 8099, a w piątek 7705 osób.

W środę przybyło w stolicy 720 zakażeń, w czwartek - 494, w piątek - 334. Łącznie w stolicy do tej pory odnotowano 9 438 przypadków koronawirusa. W Warszawie zmarły z tego powodu 164 osoby.

Biskupi korzystających z dyspensy zachęcają do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem przepisów sanitarnych, a także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe w gronie rodzinnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama