107,6 FM

Spadł meteor. Eksperci i pasjonaci szukają fragmentów

Specjaliści z dziedzin geologii i astrofizyki oraz pasjonaci rozpoczęli we wtorek poszukiwania meteoru, który w poniedziałek rano spadł na terenie dystryktu Evora w południowo-wschodniej Portugalii. Pojawienie się obiektu w atmosferze zarejestrowały liczne kamery.

Portugalska telewizja RTP informuje, że "świetlista kula" z dużą prędkością pojawiła się nad rejonem miasta Evora wczesnym rankiem w poniedziałek. Na nagraniach widać, jak meteor pędzi w kierunku ziemi, po czym rozlatuje się na kawałki krótko przed uderzeniem w nią.

We wtorek na forach internetowych oraz w mediach społecznościowych profesjonaliści oraz pasjonaci geologii i astrofizyki próbowali ustalić dokładne miejsce upadku pozostałości po meteorze, a także umawiali się na ich poszukiwanie.

Media odnotowują, że pędzący z prędkością 227 tys. km/h obiekt widziany był w różnych częściach Półwyspu Iberyjskiego. Do wtorku potwierdzono rejestrację jego lotu nawet w odległych dystryktach północnej Portugalii, a także na południu i południowym wschodzie Hiszpanii.

Jak poinformował Jose Maria Madiedo, hiszpański astrofizyk z Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC), wejście w atmosferę meteoru zaobserwowało też kilka obserwatoriów astronomicznych, m.in. w Toledo, Sewilli oraz Almerii.

"Widoczny na nagraniach z kamer błysk kuli oznacza, że meteor eksplodował przed zetknięciem się z gruntem" - wyjaśnił Madiedo, który jako jeden z pierwszych podał w mediach społecznościowych możliwą lokalizację jego fragmentów, wskazując na okolice miasta Evora.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy