107,6 FM

Mamy 13 nowych kardynałów

Papież Franciszek przypominał nowym członkom Kolegium Kardynalskiego, że purpura jest kolorem krwi, a nie wyróżnienia.

Podczas konsystorza w bazylice św. Piotra papież przestrzegał przed wykorzystywaniem Boga, aby "promować samych siebie", oraz przed "zepsuciem" w życiu kapłańskim.

Biret i pierścień kardynalski otrzymali od Franciszka, zdejmując na chwilę maseczki: prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Marcello Semeraro, arcybiskup Sieny Paolo Lojudice, przeor klasztoru franciszkanów w Asyżu Mauro Gambetti, sekretarz synodu biskupów Mario Grech z Malty, metropolita Kigali w Rwandzie Antoine Kambanda, arcybiskup Waszyngtonu Wilton Gregory, arcybiskup Celestino Aos Braco z Chile.

Ponadto godność kardynała otrzymali dostojnicy, którzy ukończyli 80 lat, a zatem nie wezmą udziału w następnym konklawe; są to Felipe Arizmendi Esquivel z Meksyku, były wieloletni watykański dyplomata Silvano Tomasi, kaznodzieja domu papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa i proboszcz Enrico Feroci z Rzymu.

Nowi kardynałowie przyrzekli uroczyście wierność i posłuszeństwo papieżowi Franciszkowi i jego następcom.

Z powodu pandemii nie przybyli dwaj kardynałowie nominaci: wikariusz apostolski w Brunei Cornelius Sim i Jose F. Advincula z Filipin.

Także oni zostali mianowani kardynałami, a w przyszłości reprezentant papieża przekaże im znaki godności kardynalskiej.

W homilii Franciszek powiedział, że konsystorz i mianowanie nowych kardynałów jest "wskazaniem szlaku" dla idących wraz z Jezusem. - On jest siłą i sensem naszego życia i naszej posługi - dodał.

- Drodzy bracia, wszyscy kochamy Jezusa, wszyscy chcemy za Nim iść, ale musimy być zawsze czujni, aby trwać na Jego drodze - mówił papież, zwracając się do nowych kardynałów. Podkreślił: - Możemy bowiem naszymi stopami, naszymi ciałami być z Nim, ale nasze serce może być daleko i prowadzić nas na manowce.

- Pomyślmy - dodał - o tylu rodzajach zepsucia w życiu kapłańskim. - Purpura szat kardynalskich, która jest kolorem krwi, może stać się dla ducha świata kolorem wybitnego wyróżnienia - stwierdził.

Ale najważniejsze, wskazał Franciszek, jest nawrócenie; "zejść z bezdroży, aby wejść na drogę Boga". - Niech tą łaską obdarza nas Duch Święty dziś i zawsze - powiedział papież.

W związku z pandemią do Watykanu nie przybyli na konsystorz niektórzy członkowie Kolegium Kardynalskiego z wielu krajów świata. W internecie oglądali transmisję z bazyliki. Obecne było bardzo ograniczone grono duchownych i świeckich; łącznie około stu osób, wielokrotnie mniej niż przy takich okazjach.

W niedzielę rano papież odprawi w bazylice św. Piotra Mszę św. z nowymi kardynałami.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy