107,6 FM

Wąskotorówka zmodernizowana przed kolejnym sezonem

W 2020 r. Górnośląską Koleją Wąskotorową podróżowało łącznie ponad 19 600 osób.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie - powstała w roku 1853 i przez ponad 140 lat służyła śląskiemu przemysłowi, przewożąc węgiel, rudy metali czy kamień. W czasach swojej świetności sieć liczyła ponad 230 km.

Od roku 2002 kolej łącząca Bytom z zalewem Nakło-Chechło w Miasteczku Śląskim służy już tylko przewozowi turystów, a utrzymują ją samorządy wraz z pasjonatami skupionymi w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. W sumie kolej zatrzymuje się na dziesięciu stacjach.

W ostatnim sezonie, między 27 czerwca a 7 grudnia 2020 roku, Górnośląska Kolej Wąskotorowa przewiozła łącznie ponad 19 600 osób.

Aby jedna z największych atrakcji turystycznych regionu mogła regularnie kursować, niezbędne są remonty infrastruktury dla jej funkcjonowania i bezpieczeństwa turystów.

Ostatnie prace przeprowadzone na odcinku 1160 metrów pochłonęły ponad 830 tys. złotych. Środki na ten cel przeznaczyła gmina Bytom, a było to możliwe dzięki pozyskanemu przez Miasto dofinansowaniu z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W ramach remontu wykonawca zmodernizował torowisko wąskotorowe w okolicach stacji Bytom Karb Wąskotorowy, Bytom Północny oraz w rejonie Dąbrowy Miejskiej. Zdemontowane zostały stare podkłady i tory kolejowe, a następnie wykonano nowe podbudowy z kruszywa oraz położono nowe podkłady i tory kolejowe.

Cała inwestycja kosztowała ponad 834 tys. zł, z czego przeszło 769 tys. zł wynosiło dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zaś 65 tys. zł pokryła gmina Bytom z budżetu Miasta. W całym 2020 roku, łącznie z remontem torowiska kolejowego, Gmina Bytom wspólnie z GZM przekazały na rzecz kolei łącznie ponad 1,2 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama