107,6 FM

Archidiecezja Katowicka. Środa Popielcowa w reżimie sanitarnym

W środę w Kościele katolickim rozpoczyna się czas Wielkiego Postu. W Katowicach w Środę Popielcową metropolita katowicki abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył w katedrze pod wezwaniem Chrystusa Króla mszy świętej o godz. 18.00. Eucharystia będzie transmitowana na antenie Radia eM.

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim czas czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. To okres pokuty i nawrócenia  - przypomina ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik Archidiecezji Katowickiej:

W czasie Wielkiego Postu Kościół, przypominając słowa Jezusa, proponuje trzy drogi odzyskiwania bliskości z Bogiem: post, jałmużnę i modlitwę.

17.02.2021 w Środę Popielcową metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył Mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 18.00. Eucharystia ta będzie też transmitowana w internecie i na antenie Radia eM.

Zwyczaj posypywania głów popiołem będzie kultywowany zgodnie z zaleceniami zawartymi w nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, "zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię lub Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz". Następnie wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta. "Potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo – stosownie do okoliczności – sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc" - stwierdza watykański dokument.

Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową w liturgii pojawił się w VIII w. W tym dniu zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego - obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta).

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama