107,6 FM

Konkurs o św. Maksymilianie

W tym roku w sierpniu wspominać będziemy 80. rocznicę dobrowolnej męczeńskiej śmierci o. Kolbego w KL Auschwitz. Z tej okazji Małopolski Sejmik Wojewódzki ogłosił rok 2021 Rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbego, a w całym województwie zaplanowane zostały różne formy obchodów i uroczystości dedykowanych męczennikowi. W cały szereg inicjatyw zaangażowało się Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Jedną z nich jest konkurs dla uczniów: "Św. Maksymilian patronem trudnych wyborów".

IIV grupa

szkoły ponadpodstawowe

I TEMAT:  Św. Maksymilian – założyciel Radia Niepokalanów.
Ojciec Maksymilian Maria przyszedł na świat jako Rajmund Kolbe 8 stycznia 1894 r.
w Zduńskiej Woli. W 1910 r. wstąpił do nowicjatu Braci Mniejszych Konwentualnych we Lwowie. Całe swoje życie poświęcił, by zdobywać świat dla Chrystusa przez Niepokalaną. Dla Maryi założył Rycerstwo Niepokalanej i wybudował Niepokalanów. Aby Ewangelia mogła być głoszona wszędzie, powołał do życia wydawnictwo i zaczął wydawać „Rycerza Niepokalanej”. Dzięki temu czasopismu, które było rozdawane wszystkim potrzebującym, chciał dotrzeć do każdego zakątka świata. Dostrzegał jednak problem analfabetyzmu. Radio Niepokalanów miało być narzędziem, dzięki któremu uda się zdobyć cały świat – zanieść dobrą nowinę tym, do których w inny sposób nie może ona dotrzeć, i być podporą dla tych, którzy z powodu odległości nie mogą regularnie korzystać z sakramentów. 
Niepokalana daje ten środek, by dla tych, co czytać nie umieją, albo mają daleko do kościoła, można było pracować przez fale eteru – pisał Ojciec Maksymilian, założyciel rozgłośni.

Św. Maksymilian Kolbe wpadł na pomysł założenia Radia Niepokalanów, wybudował budynek, w którym obecnie działa radio i 8 grudnia 1938 r. wyemitował pierwszą audycję.
W dalszym ciągu jest inspiracją dla pracowników. Wiara w świętych obcowanie pozwala nam mieć pewność, że do dziś jest zaangażowany w tworzenie i pracę Radia Niepokalanów.

Źródło: O. Maksymilian Kolbe. Założyciel Radia Niepokalanów. Strona www:  http://radioniepokalanow.pl/o-maksymilian-kolbe/ (dost. 10.03.2021 r.).


II TECHNIKA: podcast*.

* Podcast to forma internetowej publikacji audio, a konkretnie audycji internetowej, w której jedna lub kilka osób opowiadają o czymś konkretnym lub prowadzą rozmowę na konkretny temat. Istnieje wiele rodzajów podcastów, zaś wszystkim przyświeca jedna idea wykorzystanie dźwięku w celu przekazania wartościowych informacji lub opowiedzenia konkretnych historii.

III CELE:

  1. popularyzacja biografii Świętego Maksymiliana Marii Kolbego,
  2. upowszechnianie wiedzy na temat założyciela Radia Niepokalanów,
  3. doskonalenie kompetencji informacyjno-komunikacyjnych uczniów w tworzeniu własnej audycji,
  4. zachęcanie do ekspresji twórczej w wykorzystaniu komputerowych technik rejestracji  i przetwarzania głosu,
  5. ćwiczenie umiejętności wypowiedzi wstępem do autoprezentacji.
  6.  

    IV OPIS:

     

  7. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa małopolskiego.
  8. Zadanie konkursowe: nagranie audycji w formie podcastu dotyczącej założenia radia przez Św. M. M. Kolbego, inspirowanej zacytowanym na początku załącznika fragmentem artykułu.
  9. Kryteria wykonania  pracy konkursowej:
  10. tematyka: założenie radia przez Świętego M. M. Kolbego,
  11. technika: nagranie-podcast,
  12. długość: czas nagrania do 3 minut,
  13. format nagrania: mp3,
  14. dane: podcast na początku musi posiadać tytuł, a na końcu imię i nazwisko autora, nazwę szkoły oraz wykorzystane źródła (np. jeśli była zastosowana  muzyka),
  15. praca powinna być wykonana samodzielnie przez ucznia,
  16. uczeń może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę,
  17. zgłoszona praca nie może być prezentowana wcześniej w innych konkursach.
  18. Jury oceni prace według kryteriów:
  19. zgodność z tematem (1-5 pkt),
  20. ogólne walory artystyczne  (1-5 pkt),
  21. poprawność merytoryczna i językowa (1-5 pkt),
  22. pomysł, montaż, realizacja (1-5 pkt).
  23. Zgłoszenia:
  24. udział ucznia w konkursie zgłasza nauczyciel,
  25. każda szkoła może zgłosić maksymalnie 3 prace,
  26. nauczyciel wysyła na adres mailowy kolbe2021@pbw.edu.pl : - link do dysku Google, w którym zamieszcza uprzednio plik cyfrowy z zapisanym nagraniem w formacie mp3. Instrukcja zamieszczania linku dostępna jest w  załączniku nr 6 do niniejszego Regulaminu,
  27. - zdjęcie lub skan wypełnionego załącznika nr 7 (metrykę  i oświadczenie).

  28. Plik w formacie mp3 nagrany na płytę CD/DVD wraz z papierową wersją załącznika nr 7 (metryką i oświadczeniem) należy dostarczyć pod adres: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, Filia w Oświęcimiu,
    ul. Bema 4, 32-600 Oświęcim.
  29. Na kopercie/opakowaniu z płytą ze zgłoszonym podcastem powinna znajdować się przyklejona metryczka, której wzór stanowi załącznik nr 7 do niniejszego Regulaminu,
  30. wraz ze złożeniem prac konkursowych należy dostarczyć pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na udział dziecka w konkursie według załączonego wzoru – załącznik nr 7.
  31. Prace bez metryczki i zgody rodziców nie będą dopuszczone do konkursu.

  32. TERMIN PRZESYŁANIA PRAC: 30.04.2021 r.
  33. OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU: 21.05.2021 r.
« 4 5 6 7 8 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama