107,6 FM

04.04.2021 | Wielkanoc na krańcach świata

W Peru wielogodzinne procesje przetaczają się przez miasta i wioski, w Hongkongu na Wielkanoc chrzest przyjmuje kilka tysięcy osób, na Kubie Wielki Post mają od 62 lat, bo wtedy wprowadzono reżim komunistyczny, a w Arktyce nie ma śmigusa dyngusa, bo jest za zimno. W magazynie misyjnym misjonarze opowiadają o świętowaniu Zmartwychwstania.

Kubańczycy - mimo obostrzeń i trudności - świętują Wielkanoc   Kubańczycy - mimo obostrzeń i trudności - świętują Wielkanoc
s. Anna Łukasińska - archiwum prywatne
Dzieci z Artyki lubią wielkanocne zwyczaje   Dzieci z Artyki lubią wielkanocne zwyczaje
o. Daniel Szwarc - archiwum prywatne

Arktyka to obszar Ziemi otaczający biegun północny. Ta kraina obejmuje część Rosji, Kanady, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Alaskę (Stany Zjednoczone), Grenlandię (terytorium duńskie), Islandię oraz Ocean Arktyczny. My przenosimy się do północnej Kanady, gdzie na misji przebywa o. Daniel Szwarc. Misjonarz oblat opowiada o nietypowej Wielkanocy, bo przeżywanej w minusowych temperaturach.

Pisanki przygotowane przez młodych Inuitów z Arktyki   Pisanki przygotowane przez młodych Inuitów z Arktyki
o. Daniel Szwarc - archiwum prywatne
Palmy tworzone przez mieszkańców Peru   Palmy tworzone przez mieszkańców Peru
Katarzyna Jawor - archiwum prywatne

Ameryka Południowa, Peru - tam od wielu lat na misji pracuje misjonarka świecka, Katarzyna Jawor. Kasia opowiada m.in. o nietypowych palmach tworzonych przez Peruwiańczyków na Niedzielę Palmową, czy o monumentalnych pasos, procesjach, w których niesione są całe sceny biblijne tworzone w ogromnych figur.

Uroczyste obchody Niedzieli Palmowej w Peru   Uroczyste obchody Niedzieli Palmowej w Peru
Katarzyna Jawor - archiwum prywatne
Mieszkańcy Hongkongu mają wolność wyznania   Mieszkańcy Hongkongu mają wolność wyznania
o. Roland Jabłoński - archiwum prywatne

Azja, Hongkong. Tam 15 lat na misji przebywa franciszkanin pochodzący z Katowic-Panewnik, o. Roland Jabłoński. Jak świętuje się w tym tyglu kulturowym i religijnym, specjalnym regionie administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej?

Ojciec Roland po liturgii ze swoimi parafianami w Hongkongu   Ojciec Roland po liturgii ze swoimi parafianami w Hongkongu
o. Roland Jabłoński - archiwum prywatne

Ameryka Północna, Kuba. To teren pracy salezjanki, siostry Anny Łukasińskiej. Siostra zaznacza, że na Kubie Wielki Post trwa już od kilkudziesięciu lat, bo tak siostra nazywa reżim komunistyczny, który - podobnie jak w PRL-u - wylicza ludziom żywność stosując kartki. W takich realiach świętowanie jest trudne.

Siostra Anna wśród Kubańczyków   Siostra Anna wśród Kubańczyków
s. Anna Łukasińska - archiwum prywatne
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..