107,6 FM

Bp Olszowski w Święto Caritas: Boże miłosierdzie jest ratunkiem dla zagubionego człowieka

Boże miłosierdzie jest ratunkiem dla zagubionego człowieka - powiedział w Święto Caritas bp pomocniczy z Katowic Grzegorz Olszowski. Hierarcha w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przewodniczył mszy św. w intencji Caritas w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Dzisiejsza niedziela to święto patronalne Caritas.

– Trwamy w radości płynącej ze zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. Jezus Zmartwychwstał i żyje, jest obecny! – mówił w homilii bp Olszowski.

Zachęcał do tego, by uwierzyć w Zmartwychwstanie Jezusa, tak jak zrobili to Apostołowie. – Nie wystarczy słyszeć, trzeba uwierzyć. Radość uczniów, zaskoczenie, niedowierzanie, a może i wyrzuty do samych siebie, że zawiedli, odstąpili. Jezus ich rozumie, nie ma pretensji, przebacza. Przychodzi, bo chce umocnić ich wiarę – tłumaczył biskup.

Wspomniał też "zranionego niedowiarstwem Tomasza", który dopiero, gdy zobaczył Jezusa i Jego rany, uwierzył w Jego zmartwychwstanie. Zrozumiał, że z tych ran wypływa miłość i łaska.

Jak wskazywał bp Olszowski, w spotkaniu ze Zmartwychwstałym trzeba odkryć miłość Boga, bo Bóg jest Miłością. – Miłosierdzie to czynna miłość – mówił dodając, że odkryć miłość Boga to doświadczyć Bożego Miłosierdzia.

Biskup Olszowski podkreślał, że Miłosierdzie Boże objawia się w darze pokoju i przebaczenia. Zachęcał wiernych do bycia świadkami zmartwychwstania Jezusa przez miłość. Przekonywał, że wiara i miłość są mocą w czynieniu dobra.

Zauważał,  że obraz pierwotnego Kościoła jest dla nas wezwaniem do czynienia dobra, do miłosierdzia.

– Boże miłosierdzie jest ratunkiem dla zagubionego człowieka, a bez poznania Bożego miłosierdzia nie ma szans na nawrócenie – przekonywał biskup. Przypomniał temat rozpoczynającego się właśnie tygodnia miłosierdzia: Jesteśmy wezwani do miłosierdzia.

W homilii zachęcał do tego, byśmy mieli "wyobraźnię miłosierdzia" i że "najmniejsze dobro ma sens." Na koniec dziękował Bogu za Jego nieskończone miłosierdzie i ludziom, którzy z mandatu Kościoła i w imieniu Kościoła jako chrześcijanie, wyznawcy Chrystusa Zmartwychwstałego, czynią miłosierdzie.

Bp pomocniczy z Katowic Grzegorz Olszowski w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przewodniczył mszy św. w intencji Caritas w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W liturgii, która była sprawowana za wszystkie dzieła, wszystkich pracowników, wolontariuszy, darczyńców i podopiecznych Caritas Archidiecezji Katowickiej, mogli uczestniczyć tylko przedstawiciele, ze względu na limit wiernych. Wszyscy pozostali łączyli się duchowo w transmisji, która miała miejsce w diecezjalnym Radiu eM i w Internecie.

Niedziela Bożego Miłosierdzia to święto patronalne Caritas. W Caritas Archidiecezji Katowickiej pracuje ponad tysiąc osób. Organizacja odpowiada na potrzeby ludzi w każdym wieku - od opieki na najmłodszymi w żłobkach, po pomoc seniorom w Domach Opieki Społecznej. Caritas katowicka prowadzi 60 placówek skupionych w 16 ośrodkach.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama