107,6 FM

Dzień Polonii i Polaków za Granicą na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze pamiętamy o Rodakach rozsianych po świecie. Ta modlitwa płynie nie tylko dziś, w obchodzony Dzień Polonii i Polaków za Granicą, ale każdego dnia podczas Apelu Jasnogórskiego - zapewnia o. Waldemar Pastusiak, kustosz jasnogórskiego sanktuarium. O godz. 13.00 rozpoczęła się Msza św. w ich intencji, transmitowana przez TVP Polonia.

W religijności Polaków Jasna Góra zajmuje bardzo ważne miejsce jako nasze narodowe sanktuarium. Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej dociera we wszystkie miejsca świata, tam gdzie są Polacy.

Poza granicami Polski żyje 4,5 mln naszych rodaków i jeśli chodzi o kraje UE, jest to najwyższa liczba. Na emigracji znajduje się co dziesiąty Polak.

Kościół w Polsce otacza emigrację szczególną troską. Jej podstawę stworzył kard. August Hlond, który od początku prymasowskiego posługiwania przekonywał, że „nikt nie może być obojętny na to, że czwarta część narodu żyje wśród obcych w trudnych i nienormalnych warunkach, wydana częstokroć na wyzysk i nędzę”.

Prymas Hlond, mając na uwadze zorganizowanie centralnego kierownictwa duszpasterstwa emigracyjnego, w 1928 r. powołał Komisję Biskupów ds. Duszpasterstwa Zagranicznego. Obecnie funkcję przewodniczącego Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą pełni bp Wiesław Lechowicz, który dziś ma modlić się na Jasnej Górze.


Co roku w sanktuarium odbywa się Noc Czuwania w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy organizowana przez Towarzystwo Chrystusowe.

2 maja obchodzony jest też jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Na Jasnej Górze już od kilkunastu lat biało-czerwona na stałe powiewa na wieży, przypominając, że tutaj jest Duchowa Stolica naszego narodu.

Dla jasnogórskich pielgrzymów ma to duże znaczenie. - Każdy znak barw narodowych to moment dumy i poczucia przynależności do wspólnoty. I bardzo się cieszę, gdy widzę flagę spuszczoną z wieży jasnogórskiej - powiedziała s. Mariola.

Flaga umieszczana jest także obok Obrazu Matki Bożej w każdą sobotę czczoną jako dzień Królowej Polski.

Barwy biało-czerwone mają łączyć wszystkich Polaków w duchu patriotycznym nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Biel oznacza dobro, czerwień - siłę, dostojeństwo i majestat - zauważają paulini.

Decyzję o stałym wywieszeniu flagi na jasnogórskiej wieży ogłosił przeor Jasnej Góry, o. Roman Majewski w 2008 r.- Barwy narodowe to również symbol składający się na powszechnie akceptowany system wartości, który w naszej Ojczyźnie podlega ochronie prawnej. Te dwa kolory wszędzie a zwłaszcza tu, w Duchowej Stolicy, mają nam przypominać o poświęceniu i odwadze, ukazywać naszą narodową tożsamość, naszą niezależność i odrębność – mówił wtedy jasnogórski przeor.

Barwy, biała i czerwona, zostały oficjalnie uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama