107,6 FM

Katowice. Miasto ogłosiło przetarg na koncepcję Domu Kilara

W domu, w którym mieszkał wybitny kompozytor, ma powstać Centrum Edukacji Muzycznej prezentujące dorobek Wojciecha Kilara i Śląskiej Szkoły Kompozytorów.

Przetarg dotyczy przygotowania koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Domu Kilara w dwóch wariantach dla budowy Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej Dom Kilara oraz zagospodarowania terenu (w oparciu o opracowane w UM Katowice założenia koncepcyjne), wraz ze sporządzeniem zestawienia szacunkowych kosztów realizacji rozwiązań zaproponowanych w koncepcji dla każdego z wariantów.

- Chociaż Wojciech Kilar nie urodził się w Katowicach, to mieszkał tu i tworzył przez 65 lat. Katowice stały się jego domem z wyboru i jesteśmy z tego bardzo dumni. Chcemy upamiętnić jego postać w przestrzeni miasta, dlatego kupiliśmy dom, w którym mieszkał i tworzył kompozytor. Budynek zostanie przekształcony w placówkę prezentującą dorobek Kilara, miejsce edukacji muzycznej i promujące Katowice jako Miasto Muzyki UNESCO – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Na parterze budynku znajdą się szatnia, recepcja, sklepik z pamiątkami i kafejka. W salonie, również na parterze, prezentowana ma być postać i dorobek Wojciecha Kilara, jego działalność koncertowa, małe formy muzyczne, a dodatkowo będą mogły się tam odbywać warsztaty, mini recitale i działania interaktywno-multimedialne. Dla odwiedzających do dyspozycji będzie gabinet kompozytora, w którym znajdą się oryginalne meble, biurko, fortepian, książki, rękopisy i przedmioty osobiste. Z kolei sypialnia zostanie przekształcona w stałą wystawę multimedialną poświęconą Wojciechowi Kilarowi i Śląskiej Szkole Kompozytorów. W budynku powstanie także mediateka. Do domu kompozytora ma być dobudowana nowa część, gdzie znajdzie się wytłumiona akustycznie sala wielofunkcyjna wraz ze sceną. Będą się mogły tam odbywać koncerty oraz inne wydarzenia. Uzupełnieniem będzie część interaktywna – wirtualne, multimedialne studio dyrygenta.

Wśród planowanych działań znalazły się: warsztaty muzyczne, akcje dla najmłodszych związane z feriami i wakacjami, zajęcia dla seniorów czy młodzieżowa orkiestra.

Otwarcie ofert w przetargu nastąpi 18 czerwca. Po podpisaniu umowy wybrana firma będzie miała 10 miesięcy na wykonanie zamówienia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama