107,6 FM

Operacja dezinformacja

Od zawsze jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na osłabianie przeciwnika była dezinformacja. Często jest ona dokonywana rękami ludzi, którzy w dobrej wierze powtarzają zasłyszane wiadomości.

To, że każdy kryzys jest okazją do gry wywiadu na osłabienie wroga i/lub wzmocnienie siebie, jest jasne. Ale niektórych mogą szokować ustalenia włoskiej prasy, która w zeszłym tygodniu pisała, że humanitarna akcja „Z Rosji z miłością”, mająca na celu pomoc włoskim lekarzom podczas pierwszych, dramatycznych dla Italii tygodni pandemii, była tylko przykrywką dla działań wywiadowczych. To była jedna wielka akcja szpiegowska – napisała „La Repubblica”. Na początku 2020 roku około 100 specjalistów, w tym lekarzy, naukowców, ale także wojskowych i policjantów, pracowało na północy Włoch. Rosja przysłała też transport z pomocą humanitarną. Prawdziwym celem nie była jednak pomoc Włochom, tylko zebranie informacji, dzięki którym Rosja mogła opracować swoje procedury walki z pandemią. Naukowcy i oficerowie pozyskiwali też we włoskich szpitalach informacje na temat skuteczności różnych terapii, które później były pomocne w stworzeniu rosyjskich szczepionek. „La Repubblica” napisała, że Lombardia, szczególnie dotknięty pandemią region Włoch, był dla Moskwy „poligonem doświadczalnym”. Wśród nazwisk wysłanych do Włoch ekspertów byli m.in. ludzie kierujący pracami nad szczepionką i covidowymi terapiami w instytucji nadrzędnej nad rosyjską służbą zdrowia. Włosi nie mieli świadomości (a w tamtych warunkach nikt tego nie sprawdzał), że wraz z wojskiem i lekarzami po ich szpitalach i laboratoriach bez przeszkód poruszają się rosyjscy eksperci wirusolodzy. Co więcej, całą akcją rosyjskiej pomocy kierował generał Siergiej Kikot, jak twierdzą włoskie media, jeden z najlepszych na świecie ekspertów od wojny biologicznej. Teraz, po fakcie, okazuje się, że do Włoch poleciała cała naukowo-wojskowa śmietanka zajmująca się epidemiami, wirusami i bronią biologiczną w Rosji. Czy eksperci na tak wysokim poziomie rzeczywiście ograniczali się do podawania ludziom leków? – zastanawiali się włoscy dziennikarze.

Operacja – sukces

Rosyjska ekipa wybudowała na lotnisku w Bergamo mobilny kompleks, w którym mieli być testowani Rosjanie biorący udział w akcji pomocowej. W rzeczywistości było to laboratorium, w którym prowadzono badania próbek pobranych na miejscu. Laboratorium miało system szyfrowania danych satelitarnych oraz… wolną rękę, bo ani włoscy lekarze, ani włoskie służby nie miały do niego dostępu. Obsługę mobilnego centrum stanowili lekarze wojskowi z instytutu, który jest objęty amerykańskimi sankcjami za… prace nad bronią chemiczną i biologiczną.

Historia ta ma wiele wątków. Ci, którzy do Włoch przyjechali pomagać, po powrocie do Rosji „dawali twarz” twierdzeniom o fatalnej kondycji organizacyjnej Zachodu, opowiadali, że Zachód nie jest przygotowany na kryzysy, jest słaby, rozbity, a Unia Europejska zwleka z pomocą zagrożonym krajom. Tymczasem pomoc unijna była wielokrotnie większa niż rosyjska. Przeciwstawianie świetnie radzącej sobie Rosji (nieprawda) z nieradzącą sobie Unią (do pewnego stopnia prawda), było wykorzystywane w oficjalnej i nieoficjalnej komunikacji rosyjskiej.

I tutaj wracamy do początku tego artykułu. Wszystkie te oceny były wykorzystywane i podbijane przez boty. Włoska prasa pisze wprost, że Lombardia pomogła Rosji wprawić w ruch machinę propagandy. Machinę, która jak każda potrzebuje paliwa, a więc informacji, które można zmanipulować albo sfałszować. Ale po to, by cały proces był skuteczny, musi być wiarygodny, a pomoc Włochom, a konkretnie Lombardii, Rosjan uwiarygodniła. Wszystko zadziałało zgodnie z planem, informacje o tym, że Zachód został sparaliżowany, że grał na zwłokę, że dbał tylko o siebie, podczas gdy Rosja jak zawsze stanęła na wysokości zadania i altruistycznie zaangażowała się w pomoc, były w zeszłym roku bardzo szeroko kolportowane, szczególnie w krajach, które starają się o wejście do Unii, oraz tych, które są Rosji przychylne (jak np. Węgry).•

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama