Złoty student UKSW

Dariusz Kowaluk wróci z Tokio ze złotym medalem wywalczonym w sztafecie 4 x 400 metrów. Jest studentem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Dzień przed startem prosił na swoim profilu w mediach społecznościowych: "Trzymajcie kciuki", następnego dnia napisał, że z radości brakuje mu słów. Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m - w dyscyplinie rozgrywanej po raz pierwszy na mistrzostwach świata.

Biegł w rozgrywkach półfinałowych 30 lipca, które zakończyły się czasem 3:09.87 i tym samym pobiciem rekordu Europy w tej dyscyplinie oraz awansem do finału. Następnego dnia zwycięstwo dla polskiej drużyny wywalczyła inna trójka biegaczy oraz Kajetan Duszyński, który wziął udział w obu biegach. Zarówno uczestnicy finału, jak i półfinału otrzymali złote olimpijskie medale.

Dariusz Kowaluk jest studentem komunikacji medialno-marketingowej na UKSW. Pochodzi z Komarówki Podlaskiej na Lubelszczyźnie. Jest absolwentem dziennikarskich studiów na Wydziale Teologicznym UKSW, gdzie obecnie studiuje marketing medialny. Po zakończeniu kariery chce zostać dziennikarzem sportowym.

- Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta - mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Biało-czerwona siódemka biegaczy wywalczyła pierwsze dla Polski olimpijskie złoto w Tokio.   Biało-czerwona siódemka biegaczy wywalczyła pierwsze dla Polski olimpijskie złoto w Tokio.
Facebook

Osiągnięcie Dariusza Kowaluka jest szczególnie spektakularne, ponieważ od igrzysk w Moskwie organizowanych w 1980 roku, Polska nie zdobyła żadnego medalu w biegach, a rywalizacja mieszanych ekip to nowość na igrzyskach olimpijskich.

Złoto na olimpiadzie w Tokio jest pierwszym medalem Dariusza Kowaluka zdobytym w gronie seniorów. Wcześniej sukcesy odnosił w zawodach młodzieżowych. W 2016 roku został młodzieżowym wicemistrzem Europy w biegu na 400 metrów, a w 2019 - brązowym medalistą Uniwersjady. Ma na koncie również kilka medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.