107,6 FM

Papież wspomina wizytę w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży

Podczas środowej audiencji generalnej Franciszek powiedział: "Z żywą pamięcią czasu łaski, jaki pięć lat temu przeżywaliśmy w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży, zachęcam wszystkich, a zwłaszcza młodych, aby w mocy Ducha Świętego nieśli z odwagą i entuzjazmem Ewangelię Chrystusa przyszłym pokoleniom".

To pierwsza audiencja papieża po przerwie w lipcu i dokładnie miesiąc po operacji jelita, jaką przeszedł.

Po włosku nawiązał do pierwszej rocznicy katastrofalnego w skutkach wybuchu w stolicy Libanu, Bejrucie. W wyniku eksplozji w porcie zginęło ponad 200 osób, a tysiące zostały bez dachu nad głową, bo zniszczeniu uległa część miasta. Do wspólnoty międzynarodowej Franciszek zaapelował o konkretne gesty pomocy, "a nie tylko słowa", dla pogrążonego w kryzysie Libanu.

Fotorelacja z ŚDM 2016 w Krakowie - przeżyjmy to jeszcze raz:

Po raz kolejny zapewnił Libańczyków o swym pragnieniu złożenia wizyty w ich kraju.

W wygłoszonej katechezie papież kontynuował rozważania na temat listu świętego Pawła do Galatów. Mówił, że "nie można negocjować z prawdą Ewangelii".

"Nie idzie się na kompromisy; wiara w Jezusa nie jest towarem, o który można się targować" - wskazywał. "To zbawienie, to spotkanie, odkupienie, tego się nie sprzedaje" - oświadczył papież.

Położył nacisk na to, że kluczowym słowem Ewangelii jest "wolność". "Nowość Ewangelii to nowość radykalna, to nie nowość przejściowa, nie ma Ewangelii, która jest w modzie" - wyjaśnił.

"Widzimy także dzisiaj pewne ruchy, które głoszą Ewangelię na swój sposób, ale przesadzają i sprowadzają wszystko do Ewangelii tego ruchu. Ale to nie jest Ewangelia Chrystusa, to Ewangelia założyciela albo założycielki" danego ruchu - ocenił.

Zdaniem Franciszka "to może pomóc na początku, ale potem nie przynosi owoców".

Przypomniał, że pisząc do chrześcijan w Rzymie, święty Paweł przedstawił się w jako „sługa Chrystusa Jezusa, z powołania apostoł, przeznaczony do głoszenia Ewangelii Bożej”.

"Ma świadomość, że został wybrany, aby nieść Ewangelię wszystkim, i nie może czynić nic innego, jak tylko poświęcić się całkowicie tej misji" - dodał papież.

Przypomniał, że Ewangelia jest tylko jedna – ta, którą głosili apostołowie: Ewangelia Jezusa Chrystusa.

W sierpniu w związku z upałami audiencje generalne odbywają się w Auli Pawła VI. Podczas pierwszej obecnych było kilka tysięcy osób; wszyscy nosili maseczki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama