107,6 FM

Dzień papieski z rekolekcjami

W katedrze gliwickiej modlono się w sposób szczególny w intencji nauczycieli, wychowawców i katechetów z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej.

Tradycyjnej Mszy św. w zastępstwie biskupa gliwickiego przewodniczył proboszcz parafii katedralnej ks. Bernard Plucik. Na pamiątkę wyboru Jana Pawła II na papieża w Kościele w Polsce obchodzony jest dzisiaj XXI Dzień Papieski pod hasłem „Nie lękajcie!”

– Jakżeż ważne słowa – mówił we wstępie ks. Bernard Plucik. - Naszej codzienności potrzeba właśnie tej postawy, tej mocy Ducha Świętego, której tyle przecież w nauczaniu doświadczyliśmy od św. Jana Pawła II. Wspomnijmy dzisiaj samą osobę, jego dzieło, jego pontyfikat. Podziękujmy za to wszystko, co było i jest skarbem Kościoła.

W parafii katedralnej dziś rozpoczęły się rekolekcje, których myślą przewodnią jest „Maryja – pieśń wdzięczności na cześć Boga”.

- Tak pięknie to się łączy, że właśnie ten wielki czciciel (Jan Paweł II – red.), ten, który w swoim zawołaniu miał „Cały Twój, Maryjo – Totus Tuus”, dzisiaj również w swoim orędownictwie wprowadza nas w ten święty czas – zaznaczył proboszcz.

Dzień papieski z rekolekcjami    Rekolekcjonista o. dr Dariusz Pabiś, redemptorysta z Tuchowa. Klaudia Cwołek /Foto Gość

Rekolekcje, które potrwają do środy włącznie głosi o. dr Dariusz Pabiś, redemptorysta z Tuchowa.

W kazaniu podczas Eucharystii mówił o postawie ubóstwa i wdzięczności za dary Boże.

- Nie ma autentycznego chrześcijaństwa bez wdzięczności - podkreślił. - Prawdziwie chrześcijańskie serce z natury swojej jest sercem wdzięcznym. To jest taki papierek lakmusowy, który możemy przyłożyć i zobaczyć, czy to, czym żyjemy, co wyznajemy jest prawdziwym, autentycznym chrześcijaństwem, czy tylko jakimś jego pozorem.

Kazanie o. Dariusza Pabisia:

Mszę św. razem z proboszczem katedry koncelebrował ks. Tadeusz Hryhorowicz moderator sekcji szkolno-katechetycznej Kurii gliwickiej, odpowiedzialny w diecezji za stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która wspiera uzdolnioną młodzież z niezamożnych rodzin. W diecezji gliwickiej obecnie z jej pomocy korzysta 21 osób, w większości studenci. Po Eucharystii, podobnie jak w innych kościołach w Polsce, można było wesprzeć tę działalność podczas prowadzonej zbiórki pieniężnej.  

Dzień papieski z rekolekcjami    Zbiórka na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Klaudia Cwołek /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama