107,6 FM

Region. 83 tysiące "kopciuchów" zniknęło już ze śląskich domów

Ponad 52 tysiące wniosków na wymianę starych kopciuchów złożyli mieszkańcy województwa śląskiego w ramach programu "Czyste Powietrze" Według przepisów uchwały antysmogowej piece najstarszej generacji powinny zniknąć do końca bieżącego roku.

Coraz więcej mieszkańców woj. śląskiego chce wymieniać stare piece na bardziej ekologiczne źródła ciepła, ale wciąż jest sporo do zrobienia - mówią władze województwa śląskiego. W Katowicach dyskutowano na temat uchwały antysmogowej. Według dokumentu  najstarsze "kopciuchy" powinny zniknąć do końca roku. - Mówi Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zajmuje się finansowaniem działań na rzecz poprawy ochrony środowiska. W ramach projektu „Czyste Powietrze” od 2018 roku złożono ponad 52 tysiące wniosków o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła na łączną kwotę ponad 700 milionów złotych. - Dofinansowanie, to z pewnością zachęta, ale warto podkreślić, że tych którzy nie dostosują się do przepisów czekają kary - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika i przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów:

Szacuje się, że do tej pory w województwie śląskim wymieniono już ponad 83 tysiące kopciuchów.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama