107,6 FM

Jaka mokra karma dla kota jest odpowiednia?

Wartościowe pożywienie dla kotów bogate w składniki odżywcze to istotny element wpływający na zdrowie i kondycję naszego kota. Oczywiście drugim niezastąpionym elementem jest nasze uwielbienie pupila, ale to dzieje się samo. Znacznie więcej zachodu wymaga znalezienie odpowiedniej wysokiej jakości mokrej karmy dla naszego mruczka.

Czy dla kotów dorosłych, czy dla młodych kociąt dostępne są różne rodzaje karm. Główne typy to karmy mokre i karmy suche. Karmy mokre wydają się jednak bardziej odpowiednie dla kotów. Poniżej krótka ich charakterystyka.

Mokra karma dla kota – kiedy z niej skorzystać

Odpowiedź jest bardzo prosta: wtedy, gdy tylko nasz kot wyrazi chęć na taki smakołyk. A istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak będzie, gdyż karma mokra jest bardzo aromatyczna i zawiera prawie tyle samo wody, co surowe mięso. A jak wiadomo, koty są jego wielkimi amatorami. Poza tym w naturze koty czerpią wodę głównie z pożywienia, dlatego też karma mokra jest bliższa naturalnym upodobaniom kotów. Sucha karma serwowana naszemu czworonogowi wymaga stałego dostępu zwierzęcia do świeżej wody, a koty i tak nie przepadają za jej piciem. Zaletą karmy mokrej jest także to, że jest ona mniej kaloryczna niż karma sucha. Sprawdzi się więc w przypadku, gdy kot ma tendencję do tycia – a to częsta przypadłość, jeśli chodzi o koty trzymane w domu (zwłaszcza te, które są po kastracji czy sterylizacji). Mokrą karmę charakteryzuje także to, że ma ona bardziej urozmaiconą formę niż karmy suche. Podczas gdy ta druga występuje tylko w formie mniejszych lub większych granulek, to karma mokra może mieć postać: kawałków mięsa, musów czy pasztetów. Mamy większe szanse, by trafić w gust mruczka – a bywa to zadaniem karkołomnym. Pełnowartościowa karma mokra to także karma, która występuje w wielu odmianach, jeśli chodzi o specyficzne potrzeby poszczególnych kotów. O tym w dalszej części tekstu.

Mokre karmy dla kota - czym się kierować przy wyborze

Karmy w postaci mokrej są zrobione z różnego rodzaju mięsa – a mięso jest podstawą naturalnej diety kota. Wśród gotowych posiłków znajdziemy te wykonane z m.in.: kurczaka, królika, wołowiny, dziczyzny, wieprzowiny czy ryb. Jest więc możliwość dostosowania karmy pod względem smakowym. Istotne jest również to, by dobrać pożywienie do wieku kota, mięsne mokre karmy to takie przeznaczone dla małych kociąt, kotów dorosłych czy też w podeszłym wieku. Różnią się one od siebie na przykład ilością zawartego białka, na które zapotrzebowanie na jest różne na każdym etapie rozwoju kota. Dostępne są też karmy dostosowane do: poszczególnych ras kotów – wiąże się to na przykład z zawartością składników, które wpływają na jakość sierści kota (koty długowłose) – wielkości kotów czy też genetycznych skłonności do danych chorób. Odpowiednio dobrana karma ma więc wpływ na wygląd i zdrowie kota. Oddzielnym typem karm są karmy weterynaryjne. Te z kolei są podawane, gdy kot cierpi na choroby: nerek, serca czy układu kostnego. Jednak dobra karma mokra dla kota – niezależnie od rodzaju – to przede wszystkim optymalny skład.

Karma mokra - skład pod lupą

Jak już wcześniej wspomniano, podstawą diety kota jest mięso. I to właśnie ono i inne produkty pochodzenia zwierzęcego powinny stanowić podstawę składu mokrej karmy. W składzie nie powinno być też zbóż. Mogą natomiast znajdować się warzywa, które zapewniają dodatkowe niezbędne składniki odżywcze oraz błonnik – pomocny w procesie trawienia. Na rynku można znaleźć też karmy wzbogacone o składniki mineralne czy też witaminy. Tak jak i w przypadku pożywienia dla ludzi, skład kociej karmy musi być jak najbardziej naturalny i krótki – bez sztucznych dodatków i konserwantów. Mokra karma dla kota będzie spełniać swoje funkcje, wpływając pozytywnie na zdrowie kota, gdy będzie najwyższej jakości.

Najedzony kot, to szczęśliwy kot, a kot odżywiony, to kot zdrowy – warto połączyć te aspekty, dbając o prawidłową dietę naszego pupila. Sklep zoologiczny Apetete to nie tylko dbałość o menu zwierząt, ale także o inne aspekty ich życia.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama