107,6 FM

Henryk Mercik: Gdybym miał doradzać prezydentowi, to powiedziałbym, żeby podpisał ustawę o języku śląskim

- Gdybym miał doradzać prezydentowi, to powiedziałbym, żeby podpisał ustawę o języku śląskim – powiedział w Radiu eM Henryk Mercik, działacz regionalny.

Henryk Mercik: Doradziłbym prezydentowi, żeby podpisał ustawę o języku śląskim
Radio eM

Z naszym porannym gościem rozmawialiśmy o dalszych losach ustawy o języku śląskim. Czy prezydent Andrzej Duda zdecyduje się na podpisanie ustawy? - Wiemy, że cokolwiek jest w Polsce procedowane politycznie, to zderza się z dualizmem, dwuplemiennością. Nie wiem, co zrobi prezydent. Doradzałbym, żeby podpisał ustawę będąc bezpiecznikiem dla wyładowań sejmowych. Ale zobaczymy, jak będzie – powiedział Henryk Mercik.

Pytaliśmy również, czy w związku z wielością odmian śląskiej godki powinno się nauczać w szkołach jej ujednoliconej wersji? - Albo będziemy uważali, że mamy gwarę tysiąca odmian, ale stanie się ona zakurzonym muzealnym artefaktem, albo pójdziemy w kierunku ujednolicenia, które będzie nam gwarantowało, że to będzie żywy język i wtedy tę godkę uratujemy. To oczywiście muszą zrobić fachowcy. Żeby przetrwała kultura górnośląska, to język jest niezbędny, ale jako żywy, używany. Dlatego trzeba pójść na pewne kompromisy – mówił gość Radia eM.

« 1 »