107,6 FM

Abp Skworc do diecezjan: Prośmy bł. ks. Jana Machę o orędownictwo za nami

"Prośmy bł. ks. Jana Machę o orędownictwo za nami" - pisze do diecezjan w komunikacie abp Wiktor Skworc. Tekst zostanie odczytany w niedzielę 28 listopada w parafiach archidiecezji katowickiej. W przesłaniu metropolita katowicki dziękuje za udział w liturgii beatyfikacyjnej i przypomina, że wspomnienie nowego patrona obchodzimy 2 grudnia.

W komunikacie metropolita katowicki przypomniał, że w sobotę 20 listopada br. sługa Boży ks. Jan Macha został włączony do wspólnoty błogosławionych Kościoła katolickiego. "Wyrażamy wdzięczność Bożej Opatrzności za świadectwo życia i wiary tego śląskiego kapłana, męczennika II wojny światowej, nowego patrona alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, dzieła powołań oraz dzieł charytatywnych w naszej archidiecezji" – pisze arcybiskup.

Dziękuje wszystkim świeckim, kapłanom i osobom życia konsekrowanego, zarówno za udział we Mszy św. beatyfikacyjnej w katowickiej katedrze, jak i za duchową łączność dzięki transmisjom telewizyjnym, radiowym i internetowym. – Prośmy błogosławionego ks. Jana Franciszka o orędownictwo za nami, abyśmy z Bożą pomocą odkrywali własną misję w świecie i kształtowali serca wrażliwe na ludzkie potrzeby – wzywa.

Arcybiskup Skworc informuje wiernych, że liturgiczne wspomnienie błogosławionego Jana Machy będzie obchodzone w archidiecezji katowickiej 2 grudnia każdego roku. W związku z tym najbliższy czwartek będzie w parafiach dniem dziękczynienia za beatyfikację ks. Jana i modlitwy za jego wstawiennictwem w intencji duszpasterzy, osób zaangażowanych w parafialnych i szkolnych zespołach Caritas oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Metropolita katowicki w przesłaniu przypomina, że rozpoczynamy nowy rok liturgiczny oraz realizację trzeciego roku programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce pt. "Eucharystia daje życie". Hasło przewodnie tego roku to "Posłani w pokoju Chrystusa".

Zachęca wiernych do budowania między ludźmi Chrystusowego królestwa pokoju, miłości i sprawiedliwości, a także do synodalnej odnowy życia i misji całej wspólnoty Kościoła.


Publikujemy pełną treść komunikatu:

KOMUNIKAT ARCYBISKUPA METROPOLITY KATOWICKIEGO

PO BEATYFIKACJI KS. JANA FRANCISZKA MACHY

 

Drodzy Bracia i Siostry!

1. W sobotę 20 listopada sługa Boży ks. Jan Macha został włączony do wspólnoty błogosławionych Kościoła Katolickiego. Wyrażamy wdzięczność Bożej Opatrzności za świadectwo życia i wiary tego śląskiego kapłana, męczennika II wojny światowej, nowego patrona alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, dzieła powołań oraz dzieł charytatywnych w naszej archidiecezji.

Bóg zapłać wszystkim wiernym świeckim, kapłanom i osobom życia konsekrowanego, zarówno za udział w Mszy świętej beatyfikacyjnej, sprawowanej w katowickiej katedrze przez delegata Ojca świętego Franciszka, kardynała Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, jak i za duchową łączność dzięki transmisjom telewizyjnym, radiowym i internetowym.

Dzięki przekazom medialnym postać błogosławionego Jana Franciszka ukazano szerokiej rzeszy odbiorców, nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wyrazy wdzięczności kieruję również do osób zaangażowanych w przygotowanie uroczystości beatyfikacyjnej i darczyńców. Prośmy błogosławionego ks. Jana Franciszka o orędownictwo za nami, abyśmy z Bożą pomocą odkrywali własną misję w świecie i kształtowali serca wrażliwe na ludzkie potrzeby.

2. Liturgiczne wspomnienie błogosławionego Jana Machy będzie obchodzone

w naszej archidiecezji w dniu 2 grudnia każdego roku. W związku z tym najbliższy czwartek będzie w naszych wspólnotach parafialnych dniem dziękczynienia za beatyfikację ks. Jana i modlitwy za Jego wstawiennictwem w intencji duszpasterzy, osób zaangażowanych w parafialnych i szkolnych zespołach Caritas, a przede wszystkim o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Wykorzystajmy ten dzień również na odkrywanie życia i dzieła nowego Błogosławionego.

3. Rozpoczynamy dzisiaj nowy rok liturgiczny oraz realizację trzeciego roku programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce pt. „Eucharystia daje życie”. Zamierzone pastoralne i ewangelizacyjne działania wyrażamy słowami nawiązującymi do obrzędu rozesłania na zakończenie Mszy św.: „Posłani w pokoju Chrystusa”.

W tym duchu zachęcam Was do budowania między ludźmi Chrystusowego Królestwa pokoju, miłości i sprawiedliwości, a także do synodalnej odnowy życia i misji całej wspólnoty Kościoła. Wewnętrznej siły do podejmowania tych wyzwań szukajmy najpierw w Eucharystii, która jest źródłem wzajemnego przebaczenia, słuchania słowa Bożego, komunii i chrześcijańskiego świadectwa, a nade wszystko sakramentem uwielbienia Boga przez Chrystusa w Duchu Świętym.

Na czas adwentowej drogi przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego wszystkim Wam błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

† Wiktor Skworc

Arcybiskup

Metropolita Katowicki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama