107,6 FM

Rz: 69 proc. Polaków uważa, że wyższe mandaty poprawią bezpieczeństwo na drogach

Łącznie 69,1 proc. osób uważa, że wysokie mandaty poprawią bezpieczeństwo na drogach, a kierowcy będą jeździli wolniej - wynika z sondażu IBRIS dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Według sondażu IBRIS dla "Rz" na temat obowiązujących od 1 stycznia nowych, znacznie wyższych stawek mandatów m.in. za przekroczenie prędkości, łącznie 69,1 proc. osób uważa, że wysokie mandaty poprawią bezpieczeństwo na drogach, a kierowcy będą jeździli wolniej.

"Już kilka dni po wejściu nowego prawa, Polacy ocenili je pozytywnie. Więcej niż co piąty twierdzi, że surowsze kary +zdecydowanie+ poprawią bezpieczeństwo, a 46,5 proc. - że +raczej+ wpłyną na poprawę. Co czwarty jest zdania, że nic nie dadzą" - podkreśla "Rz".

Gazeta zwróciła uwagę, że najbardziej przekonane do nowych rozwiązań są osoby powyżej 60-tki i starsze. "Co ciekawe, trzy czwarte młodych (w wieku 18-29 lat) uważa, że kierowcy będą jeździli teraz wolniej. Z kolei najwięcej sceptyków jest wśród 30-39-latków - ponad połowa z nich kwestionuje skuteczność wysokich mandatów" - czytamy w dzienniku.

Gazeta przypomina, że to kierowcy ze średniej grupy wiekowej, obok młodych, są najczęściej łapani na przekroczeniu prędkości, za co tracą prawa jazdy.

Sondaż dotyczący nowych stawek mandatów został zrealizowany w dniach 7-8 stycznia br. na grupie 1100 osób metodą telefonicznych ankiet.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama