107,6 FM

Co w numerze? #2

W drugim styczniowym numerze: w związku z obchodzonym 17 stycznia Dniem Judaizmu odwiedziliśmy gliwicki Dom Pamięci Żydów Górnośląskich.

Z początkiem roku w sanktuarium św. Teresy Benedykty od Krzyża w Lublińcu odbyła się uroczystość z okazji 100. rocznicy chrztu Edyty Stein. - Przyjęła chrzest święty w wierze katolickiej po długim czasie, pełnym burz duchowych, intelektualnych, ale także tych, które dokonują się w sercu, by wreszcie słońce mogło oświecić to, co w niej dojrzewało - powiedział bp Jan Kopiec o patronce tego miejsca.

Odwiedzamy unikalne miejsce na mapie Gliwic, jakim jest Dom Pamięci Żydów Górnośląskich. - Jedną z naszych największych atrakcji jest świetnie przygotowana instalacja prezentująca bogactwo górnośląskich synagog, tzw. Kryształ Synagog. Niestety większość tych pięknych budowli nie przetrwała do naszych czasów - mówi Wojciech Ciuraj, zastępca kierownika tego miejsca, jednego z oddziałów gliwickiego muzeum.

W tym numerze także wspomnienia o zmarłych w ostatnim czasie ks. Gerardzie Wenzlu, najstarszym kapłanie diecezji gliwickiej, i felicjance s. Marii Rut Jamka, która pracowała kiedyś w Gliwicach, relacja z Orszaków Trzech Króli, wręczenie Medalu Benemerenti Wacławowi Różakowi, emerytowanemu organiście katedralnemu.

Bazylika, katedra, kolegiata czy fara… O tym, co dokładnie oznaczają te nazwy, piszemy w cyklu o sztuce sakralnej w diecezji.

Nowy numer "Gościa Niedzielnego" na 16 stycznia jest już w sprzedaży w parafiach, punktach stacjonarnych oraz w e-wydaniu (przed zakupem wybierz dodatek gliwicki w górnym lewym rogu strony).

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 2/2022
Gość Niedzielny
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama