107,6 FM

Modlitwa o jedność chrześcijan, ale także o jedność katolików

Centralne nabożeństwo ekumeniczne w archidiecezji lubelskiej zaplanowano na 18 stycznia w Lublinie.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie się odbywał od 18 do 25 stycznia. W tym roku obchodzony jest pod hasłem: "Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon" (Mt 2,2). Centralne obchody w archidiecezji lubelskiej zaplanowano na 18 stycznia. Ekumenicznej liturgii słowa w archikatedrze lubelskiej o godz. 17 będzie przewodniczył abp Stanisław Budzik. Komentarz wygłosi prawosławny arcybiskup Abel.

Termin obchodów Tygodnia Ekumenicznego został zasugerowany już w 1908 r. przez o. Paula Wattsona, pioniera ruchu ekumenicznego. Zgodnie z kalendarzem liturgicznym, 25 stycznia w Kościele rzymskokatolickim obchodzona jest uroczystość Nawrócenia Pawła Apostoła.

W Polsce strona rzymskokatolicka po raz pierwszy była gospodarzem spotkania ekumenicznego 10 stycznia 1962 r., a więc jeszcze tuż przed rozpoczęciem Soboru Watykańskiego II. - Miało to miejsce w kościele św. Marcina w Warszawie. Zatem od tamtego czasu mija 60 lat - mówi ks. prof. Sławomir Pawłowski z Katedry Teologii Prawosławnej KUL. Jak podkreśla, dziś modlitwa o jedność chrześcijan z perspektywy Kościoła rzymskokatolickiego powinna zawierać wezwanie o jedność katolików, którzy często wydają się być podzieleni.

W tym roku obchodzona będzie również 40. rocznica powstania na KUL Instytutu Ekumenicznego. Z tą pionierską formacją ekumeniczną oraz namysłem teologicznym związane są takie nazwiska, jak m.in.: Nossol, Hryniewicz czy Napiórkowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama