107,6 FM

Doradcy prezydentów Polski i USA rozmawiali o kryzysie wokół Ukrainy i obronności

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan spotkał się w środę z szefem Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Jackiem Kumochem. Jak podał Biały Dom, tematem rozmowy były ruchy sił rosyjskich wokół Ukrainy oraz wzmacnianie wschodniej flanki NATO.

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Emily Horne poinformowała, że doradcy prezydentów rozmawiali na temat "trwających wysiłków dyplomatycznych związanych z destabilizującą koncentracją sił Rosji wzdłuż granic Ukrainy", w tym w ramach przewodnictwa Polski w OBWE.

Poruszyli też tematy koordynacji w sprawie obronności i odstraszania Rosji, zaś Sullivan wyraził wdzięczność za goszczenie przez Polskę dodatkowych sił USA wysłanych w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

"Polska jest i pozostanie pewnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, a w obecnym kryzysie tworzymy jeden zespół" - napisał na Twitterze Kumoch.

Spotkanie z doradcą prezydenta Bidena było głównym punktem środowej wizyty Kumocha w Waszyngtonie. Jak powiedział PAP prezydencki minister, w środę odbył również rozmowy z republikańskimi senatorami Marco Rubio i Ronem Johnsonem, a także szefową think-tanku Center for European Policy Analysis Aliną Polyakovą oraz byłym dowódcą sił USA i NATO w Europie, gen. Philem Breedlovem. Tematem wszystkich z nich była sytuacja bezpieczeństwa w Europie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama