107,6 FM

Aplikacja Ratownik pomaga uchodźcom

Każdy obywatel Ukrainy przekraczając granicę może zlokalizować punkty specjalne, gdzie poza punktami zbiórki darów i ich wydawania, będzie można znaleźć punkt medyczny, nocleg, tłumaczenia czy też opiekę psychologa.

Polska Organizacja Ratownicza wsparła dostosowanie aplikacji Ratownik na potrzeby udzielania pomocy uchodźcom. Każdy obywatel Ukrainy przekraczając granicę może zlokalizować punkty specjalne, gdzie poza punktami zbiórki darów i ich wydawania, będzie można znaleźć punkt medyczny, nocleg, tłumaczenia czy też opiekę psychologa. Do aplikacji dołączają Ratownicy Obywatelscy, którzy dodają punkty specjalne, jak i oznaczają swoją dostępność, aby móc udzielić pomocy potrzebującym.

Aplikacja działa w dwóch językach i do tej pory służyła jako aplikacja do wzywania pomocy. Polska Organizacja Ratownicza wsparła autorów aplikacji do jej dostosowania aplikacji, aby wesprzeć koordynację udzielania pomocy i bieżącej sytuacji. Każdy chce pomóc, ale brakowało jednego systemu łączącego potrzebującego z oferowaną pomocą. Do tej pory w aplikacji Ratownik działało ponad 6 tysięcy ratowników, głównie po szkoleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Od dzisiaj Ratownikiem Obywatelskim może zostać każdy, kto chce udzielić pomocy Uchodźcom. 

Po zalogowaniu się do aplikacji, każdy z jej użytkowników musi założyć konto i uzupełnić wymagane dane. Uchodźca ma możliwość znalezienia na mapie jednego z 6 możliwych punktów specjalnych, a Użytkownik chcący udzielić pomocy może też takie punkty dodać do mapy. W ten sposób dajemy narzędzie do ułatwiające logistykę i opanowanie problemów logistycznych.

Aplikacja RATOWNIK do tej pory bardzo szybko rozwijała się poprzez tworzenie największej w Polsce mapy potwierdzonych defibrylatorów (AED). Na początku marca miał być oddany do użycia moduł RescueNET, który służy do wzywania pomocy i informowania znajdujących się w pobliżu ratowników. Teraz na potrzeby obecnej sytuacji moduł RescueNET został dostosowany i rozwinięty o dodawanie punktów specjalnych. Obecnie jest możliwość dodania 10 różnych punktów specjalnych: 

  • punkt medyczny
  • oferta i lokalizacja noclegu
  • punkt zbiórki darów 
  • punkty dystrybucji artykułów pierwszej potrzeby
  • tłumaczenia
  • punkty wsparcia psychologicznego
  • transport
  • punkt rejestracyjny
  • pomoc drugiego człowieka
  • praca

Każdy, kto dołącza do aplikacji z chęcią niesienia pomocy od razu staje się Ratownikiem Obywatelskim. Dodając punkt specjalny, dodający staje się też jego administratorem. Obecnie trwają pracę nad możliwością użycia aplikacji Ratownik z modułem RescueNET do wzywania pomocy na Ukrainie. 

Aplikację można pobrać pod linkami: Google Play i Apple Store.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama